Atopický ekzém: Léčit jenom kůži nestačí
Atopický ekzém trápí malé i velké. Pomůže posílení celkové imunity.
Přesně se sice neví proč, ale koncem zimy se atopický ekzém obvykle zhorší i bez obvyklých dráždivých spouštěčů. Nejspíš jde o další důkaz, že tento kožní problém má základ v imunitě, která je touto dobou stejně jako my "na dně".
Kůže je největším orgánem lidského těla. Souvisí tak s celkovou obranyschopností, a není divu, že se na ní odrazí nejen vliv vnějšího prostředí, ale i všechny vnitřní problémy. Proto se na jejím stavu projeví všechny chřipky, záněty horních cest dýchacích, angína, zvýšená teplota, ale i obyčejná rýma.
Ekzém nikdy nespí
Atopický ekzém patří vlastně mezi alergie, které jsou samy o sobě poruchou imunity, respektive přehnanou imunitní reakcí. Dermatoložka Xenie Kučerová proto jako nejmodernější způsob léčby doporučila v on-line rozhovoru pro Žena.cz přípravky, které fungují právě na bázi imunity. Kortikoidy jsou sice dobré jako akutní pomoc, ale na dlouhodobou léčbu by je neradila.
Doporučujeme: Lenka s atopickým ekzémem: 11 kruhů pekla
Na druhou stranu se jich není třeba přehnaně bát, rychle pomůžou a zbaví trýznivých projevů. Po jejich odeznění ale přichází čas na léčbu podstaty problému. Ovšem zatím žádný lék nedokáže odstranit vrozený sklon k nemoci, který zůstává trvalou vlastností organismu.
Lze se obejít bez kortikoidů?
Atopie je celoživotní pohotovost k nepřiměřené zánětlivé reakci, takže léčba musí být trvalá a dlouhodobá. Proto se musí atopici mazat, i když zrovna mají kůži v klidu a bez projevů. A to nejen obvyklými promašťovacími prostředky, ale i preparáty, které působí na "neviditelný", takzvaně sub-klinický zánět.
Topické imunomodulátory, mezi něž patří například látka tacrolimus, se nanášejí stejně jako kortikoidy na kůži. Dokážou potlačit zánět jiným mechanismem - navážou se na imunitní buňky v horních vrstvách kůže a zabraňují jim, aby vyvíjely alergickou reakci, která jinak atopickou kůži poškozuje.
Stejně tak se hodí pro všechny ekzematiky, pokud potřebují terapii na místech, kam se nedoporučuje kortikoidy vůbec nanášet. To je třeba obličej, dekolt nebo šíje.
Pozor na to, co jíte
Samozřejmě, že stav ekzému pomůže zlepšit i podpora celkové imunity. Speciálně na pokožce se příznivě projeví vliv omega 3 mastných kyselin. Najdeme je třeba v rybím tuku nebo pupalkovém a lněném oleji, takže někdy ke zlepšení můžete přispět i svým jídelníčkem. Měl by se v něm projevit dostatek vitamínů A, E a D, a také zinku, který podporuje hojení a posiluje funkci imunitního systému.
Zároveň si ale musíte dát pozor a vysledovat, jaké konkrétní potraviny vám zhorší stav. Je to opravdu individuální. Může to být právě rybí maso, ale také mléko, vejce, lískové oříšky, sója, hrášek, fazole. Kdo je silný alergik i ekzematik, mohou se mu projevy atopie vyskytovat i na sliznicích - tedy i na jazyku a v dutině ústní. Pak je dobré nechat si udělat testy na potravinové alergeny.
Pomůže i příroda
Účinnou procedurou je koupel nebo obklady, které si připravíte z otrub. Do JZD nemusíte, koupit se dají i po internetu a zejména miminkům pomáhají často okamžitě.
Stojí za to vyzkoušet také konopné masti nebo konopný olej - ten se dá využít i vnitřně. Při úporných formách ekzému se osvědčilo mýdlo s přísadou konopného oleje. Semínka lze konzumovat i samotná.
Přečtěte si: Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají ekzém?
Podle nejslavnější české bylinkářky Jarmily Podhorné pomáhá odplísnění organismu. Doporučuje proto penízovku a dále prostředek, který zvyšuje protialerickou složku, a to je přípravek z pupenů černého rybízu. Oba tyto přípravky se mají dávkovat podle věku od dvou do šesti kapek třikrát denně. Na potírání je vynikající lopuchový olej a do koupele směs bylin z kostivalu, lopuchu a pýru. Důležitá je podle ní i vlhkost vzduchu v místnosti, kde spíme - vlivem vytápění bývá často nedostatečná. K nápravě poslouží speciální zvlhčovače vzduchu nebo zavěšení nádoby s vodou k radiátoru.
A když už v té ložnici budete, měli byste tam zůstat dost dlouho. O stresu jako riziku zhoršení atopického ekzému asi nikdo nepochybuje, ale možná jste ještě neslyšeli, že stejně může zapůsobit také únava a nedostatek spánku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Atopický ekzém: Nikdy nemáte klid
Účinky konopí: Zkuste jeho lepší část
Zkontrolujte si svého doktora. Jde o vaše peníze