reklama

Aromaterapie

Jde o metodu, která patří do alternativní medicíny, jedná se vlastně o léčení pomocí vůní. Odjakživa v nás vůně probouzejí zasuté vzpomínky, aktivují naše tajná přání a posilují fantazii. Ostatně, již dávní předkové znali účinky vůní na fyzické i psychické zdraví člověka.

Foto: iStock

Ani v dnešní době tomu není jinak, stále např. platí, že aroma dobrého jídla ovlivní mužskou psychiku stejně účinně jako vůně krásných květin psychiku ženskou.

Historické kořeny

Zatímco v pohanských náboženstvích se vonné byliny, dřeva či koření využívaly hlavně k obětem bohům, obyvatelé starého Egypta již byli v jejich používání přece jenom poněkud zběhlejší. Připravovali nejenom vonné vody a oleje, ale také voňavé masti a vykuřovadla. Éterické oleje znali i v Asii, tajemství jejich přípravy nebylo cizí ani starým Římanům či Arabům, přičemž je zároveň využívali i k léčebným účelům. V Evropě se práce s vonnými bylinami stala především doménou katolické církve, zatímco všichni ostatní byli za její provozování tvrdě trestáni.

Éterické oleje

Vonné oleje se získávají z listí, kořenů, květů či dřeva rostlin lisováním anebo parní destilací. Můžete si je samozřejmě vyrobit i doma, ale dnes už vám trh dokáže nabídnout opravdu nepřeberné množství kvalitních éterických olejů. Oleje můžete buď vdechovat při vypařování v aromalampě, anebo jimi natírat pokožku, přičemž první způsob je daleko efektivnější.

Jaký olej si pořídit?

Existuje několik skupin éterických olejů. Potřebujete-li povzbudit a soustředit svou mysl, kupte si olej s bergamotem, eukalyptem, zázvorem, myrhou nebo mátou. Chcete-li se naopak uklidnit, sáhněte po oleji obsahujícím heřmánek, levanduli, neroli (hořký pomerančovník), mimózu, růžové dřevo či skořici. Vaši náladu zlepší a deprese odstraní vonné oleje s příměsí muškátu, růžového dřeva a yzopu. Jako afrodiziaka skvěle fungují pačule, jasmín, růže, vanilka, květy ylang-ylang nebo tuberóza.

Voňavé koupele pro každý den

Dopřejte si antistresovou lázeň. Vyrobíte ji tak, že rozpustíte 3 kapky neroli, 2 kapky santalového dřeva a 1 kapku ylang-ylang ve lžíci jedlého oleje, medu nebo smetany, protože voňavé esence nejsou přímo rozpustné ve vodě. Také uklidňující koupel můžete s úspěchem využívat denně, připravíte ji z 3 kapek heřmánku, 3 kapek meduňky a 2 kapek kozlíku lékařského.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama