reklama
 

Antibiotika selhávají. Co nás zachrání?

V poslední době neustále roste počet bakterií, odolných vůči antibiotikům. Nemáme -li zůstat bez ochrany, musí se najít nové řešení. Vědci tvrdí, že nás spasí živá antibiotika!

Foto: Profimedia.cz

V poslední době neustále roste počet bakterií, odolných vůči antibiotikům. Nemáme -li zůstat bez ochrany,  musí se najít nové řešení. Vědci tvrdí, že nás spasí živá antibiotika!

Jedním z nich je dravá bakterie zvaná Bdellovibrio. Ta dokáže v kuřecích střevech spolehlivě likvidovat bakterie Salmonella, původce nebezpečných chorob, jako jsou břišní tyfus či salmonelóza.

Sama je přitom krátkověká, nezpůsobuje žádné další potíže a po podání se následně bez problému stráví.

Nevítaná společnost

"Bdellovibrio má potenciál k tomu být využita jako živoucí antibiotikum proti některým významným lidským a zvířecím pathogenům, jako je E. coli a další takzvané Gram negativní bakterie," uvedla doktorka Laura Hobleyová, která se výzkumem "živoucích antibiotik" dlouhodbě zabývá.

Gram negativní bakterie jsou skupinou vzniklou na základě takzvaného Gramova barvení, což je metoda využívaná od konce 19. století do současnosti. Bakterie se podle ní stále rozdělují na dvě hlavní skupiny - Gram negativní a Gram pozitivní.

Staří známí nepřátelé

V první skupině jsou - kromě zmiňované Salmonelly či E.coli, jejíž patogenní kmen způsobil nedávno v Evropě smrt několika desítek lidí - také další významné bakterie, které jsou člověku nebezpečné.

Mezi jinými jsou to například Helicobacter (ta může způsobovat žaludeční vředy či rakovinu žaludku), Pseudomonas (ty bývají zodpovědné za plicní choroby zejména u nemocničních pacientů) či Haemophilus (u dětí způsobuje H. influenzae nebezpečné zápaly plic či meningitidy).

Účinná  a neškodná?

Předchozí pokusy v laboratoři ukázaly, že Bdellovibrio poměrně úspěšně likviduje další druhy bakterií. Nejprve je naruší a poté je zničí zevnitř.

"Myslíme si, že Bdellovibrio by mohlo být obzvláště užitečné v léčbě jizev a plísní na nohách, ale chtěli jsme zjistit, co se může stát, pokud by byla tato bakterie polknuta - ať už jako léčivo, nebo nějakým omylem," vysvětluje doktorka Hobleyová.
 
Na kuřecím modelu se ukázalo, že počet bakterií Salmonella klesl o devadesát procent a ptáci přitom zůstali zdraví, bez viditelných vedlejších účinků.

Úplné vyléčení

Účinek Bdellovibria byl nejsilnější prvních 48 hodin po podání, poté jejich počet klesl - správným dávkováním by se tak dalo dosáhnout kompletního vyléčení bakteriálního napadení.

Ukázalo se tedy, že bakterie Bdellovibrio je bezpečná a účinná i v případě, že účinkuje v trávicím traktu.

Výsledky výzkumu provedeného ve spolupráci dvou laboratoří na University of Nottingham byly otištěny v časopise Applied and Environmental Microbiology.

>

PLUS A MÍNUS

Gram negativní bakterie jsou skupinou vzniklou na základě takzvaného Gramova barvení, což je metoda využívaná od konce 19. století do současnosti. Bakterie se podle ní stále rozdělují na dvě hlavní skupiny - Gram negativní a Gram pozitivní.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama