reklama

Antibiotika: Hrozba místo pomoci?

Antibiotika nám pomáhají, ale měli bychom mít na paměti, že stejně tak mohou i ublížit. Především v případech, kdy jsou špatně nasazena. V důsledku pak může dojít i ke smrti i při vcelku běžné nemoci.

Foto: Žena

Antibiotika nám pomáhají, ale měli bychom mít na paměti, že stejně tak mohou i ublížit. Především v případech, kdy jsou špatně nasazena. V důsledku pak může dojít i ke smrti i při vcelku běžné nemoci.

U bakterií se vyvinuly různé mechanizmy, jak neutralizovat účinek antibiotik. Rezistence je jedním z vedlejších efektů chybného užívání antibiotik, která snižuje možnost jejich využití při léčbě infekčních onemocnění. Brzy tak může dojít k velkému problému, kdy  běžná antibiotika už neúčinkují.

Pravidla se musí dodržovat

Navíc se v poslední době stále častěji objevují zvlášť rezistentní bakterie, jako je MRSA, legionella nebo tzv. nemocniční bakterie. Pacienti, zvlášť ti oslabení, pak umírají vlastně z banálních důvodů, jako je "obyčejný" zápal plic, močová infekce a podobně.  

Antibiotika jsou látky, které zastavují růst bakterií nebo je přímo ničí. Účinkují tedy pouze na bakteriální infekce. Na ostatní druhy infekčních onemocnění, jako jsou záněty virové nebo plísňové, však nepůsobí. Proto je důležité nejdřív zjistit, co přesně je příčinou potíží, a teprve pak uvažovat o jejich nasazení.

Jejich podávání se řídí dvěma důležitými pravidly: užívají se v pravidelných časových intervalech a dostatečně dlouhou dobu. Je to proto, aby nedošlo k návratu nemoc a vzniku rezistence škodlivých bakterií vůči antibiotikům.  Ze stejných důvodů je také potřeba při jejich užívání dodržovat režim nemocného - tj. klid, bez namáhání a pokud možno ležet.

Rozhodují hodiny

Při správném nasazování antibiotik pacientům, aby léčba byla maximálně účinná a efektivní, pomáhají lékařům v nemocnicích i ambulancích Antibiotická střediska, jako je například v Moravskoslezském kraji ATB středisko Zdravotního ústavu v Ostravě.

Jeho provoz je nepřetržitý, takže s dotazy a konzultacemi se na něj mohou lékaři obracet prakticky kdykoli, včetně víkendů a svátků.  „Komunikace s lékaři probíhá ve většině případů telefonicky, v závažných případech je konzultace provedena přímo v nemocnici na jednotlivých JIP. Konzultace jsou poskytovány nepřetržitě, včetně sobot, nedělí a svátků. Díky tomu může být konkrétnímu pacientovi rychleji navržena účinná terapie antibiotiky. V podstatě jde o spolupráci mikrobiologa s ošetřujícím lékařem," řekla RNDr. Eva Chmelařová, vedoucí Antibiotického střediska Zdravotního ústavu v Ostravě.

Výhody pro všechny

„Na ATB středisko se obracím v průměru dvakrát až třikrát v měsíci," říká MUDr. Marie Manoušková, praktická lékařka z Ostravy. „Včasné a správné nasazení antibiotika přináší hlavně úlevu pacientům. Vzhledem k tomu, že při správné indikace antibiotika není třeba pro neúspěch jednoho antibiotika následně nasazovat další, přináší konzultace jistě i úsporu na lécích. Jedná se o efektivní léčbu bez nutnosti podávání dalších antibiotik, tedy bez nebezpečí zvýšení rezistence na nesprávně podaná antibiotika,"  dodává doktorka Manoušková. 

Podobný názor potvrdila také MUDr. Barbara Widenková, zástupce primáře Dětského oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji: „Konzultace s ATB střediskem je velmi přínosná při rozhodování o léčbě těžších a komplikovaných infekcí nebo zánětlivých stavů, zvláště když empiricky či cíleně nasazena ATB léčba nepřináší očekávaný efekt. Má zkušenost při konzultacích je velmi pozitivní, setkávám se se zájmem o předložený případ, následný vývoj stavu a efekt navrhované léčby."

"Jednotka" rychlého nasazení

Spolupráce s praktickými lékaři a ambulantními specialisty probíhá na základě vzájemné důvěry, předávání informací a řadě společných seminářů. Tito lékaři se na ATB střediska obracejí většinou při problémech s chronickými infekcemi u pacientů. Od odborníků Zdravotního ústavu čekávají návrh terapie nebo doporučení dalších vyšetření ke stanovení přesnější diagnózy.

Správně odebraný a správně dopravený infekční vzorek na bakteriologické vyšetření obvykle v bakteriologické laboratoři kultivují ve vhodném prostředí a teplotě, aby získali kolonie jednotlivých bakteriálních kultur. Většina vzorků to zvládne do druhého dne, maximálně za dva dny, někteří opozdilci (například původci tuberkulózy) k tomu ale potřebují až šest týdnů.

V současné době se připravuje pro Centrum klinických laboratoří nákup revoluční technologie MALDI TOF, díky které bude rychleji stanovena diagnóza a ošetřující lékař se může daleko dříve rozhodnout, jak bude pacient léčen

JAK UŽÍVAT ANTIBIOTIKA?

Nejdůležitější je správná volba konkrétního druhu léku. Užívají se v pravidelných časových intervalech a dostatečně dlouhou dobu. Je to proto, aby nedošlo k návratu nemoc a vzniku rezistence škodlivých bakterií vůči antibiotikům. Ze stejných důvodů je také potřeba při jejich užívání dodržovat režim nemocného - tj. klid, bez namáhání a pokud možno ležet.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama