reklama

Ani pohyb nezaručí hubnutí, říká odborný lékař

Na rady ohledně hubnutí jste se ptaili odborníka na výživu doktora Suchánka!

Foto: Isifa/Thinkstock

Na rady ohledně hubnutí jste se ptali odborníka na výživu doktora Suchánka. Kterou dietu máme zvolit?

Z odpovědí vyplynulo, že diety nic neřeší. Pokud chcete shodit jen drastickým omezením jídelníčku, jdete rozhodně špatnou cestou. Nejméně stejně důležitý je pohyb.  Jenže jaký?

Pohyb chce změnu

Vtip je v tom, že pokaždé jiný! Problém bývá právě v tom, že si tělo zvykne na prováděný pohyb a už nevydává tolik energie jako na začátku. Proto mnoho lidí po úvodním úspěchu už dál nehubne.

"Už to zkrátka umíte a tělo umí pošetřit energetický výdej. Musíte zařadit nějakou změnu, změnit trénink ve fitku třeba na kruhový, nebo zařadit něco co do teď neděláte třeba TRX, flow in, intervalový trénink, HEAT atd. Prostě to chce změnu," připomněl v jedné ze svých odpovědí na otázky k podobnému tématu RNDr. Suchánek, který se  specializuje na vztah mezi  stravou a pohybem a jejich vlivem na hubnutí

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

Vysoké hladiny krevních tuků vedou k mnoha vážným nemocem - třeba infarktu, mrtvici nebo stále častějšímu zánětu slinivky. Proto problém nadváhy a následné obezity spočívá ve vysokém riziku pro zdraví!

Tlustý s pohybem je lepší než hubený lenoch

Co je ale horší - pár kilo navíc nebo škodlivá dieta? "Existuje výraz fit-fat a unfit-unfat, což ukazuje na to, že aktivní, pravidelně se hýbající, sportující člověk s mírnou nadváhou je daleko méně ohrožen například infarktem, než člověk s ideálním BMI, který prakticky nic nedělá," vysvětlil doktor Suchánek.

Co když ale ani pohyb nepomáhá a nehubneme? "Již jsem odpovídal, musíte udělat změnu, změnit profil terénu, zařadit úseky s rychlejší chůzí, velmi prudké kopečky atd., nebo zařadit třeba jednou týdně lehké posilování, které zvládnete, prostě musíte nastavit nějaké změny. Tělo se rychle přizpůsobí pravidelnému a stále stejnému pohybu a jen změny co měsíce vedou k úspěchu!" připomněl znovu RNDr. Pavel Suchánek. .

Náš odborník

RNDr. Pavel Suchánek

Působí na IKEM - Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako výzkumný pracovník se zaměření na vliv výživy a pohybové aktivity na hladinu cholesterolu v krvi a dalších rizikových faktorů onemocnění srdce a cév.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Dieta podle krevních skupin

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Macaulay Culkin se vyjádřil k odstranění Trumpa v Sám doma 2. Podpořil bizarní nápad | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama