reklama

Alergie a astma z vody? Buďte opatrní!

Umíte si představit život bez vody? Určitě ne, není totiž možný. Přesto je pro některé lidi voda naprosté tabu. Voda jim totiž působí nesnesitelné potíže. Někdy je ale všechno jinak!

Foto: Profimedia.cz

Umíte si představit život bez vody? Určitě ne, není totiž možný. Přesto je pro některé lidi voda naprosté tabu. Voda jim totiž působí nesnesitelné potíže.  Někdy je ale všechno jinak!

Kůže nemocných reaguje při styku s vodou úporným pálením, svěděním a vyrážkou, a to i v případě, že byl kontakt pouze minimální. Potíže pak trvají od deseti minut po několik hodin.

Nepletete se?

Máte pocit, že akvagenní kopřivkou trpíte i vy? Nemusí to být nutně pravda. Akvagenní kopřivka bývá extrémně vzácná.  Podobných případů tohoto nepříjemného onemocnění bylo doposud na světě zaznamenáno jen kolem čtyřiceti.

Často se totiž uvedené příznaky projevují po použití hygienických prostředků (mýdlo, šampon, …) nebo se jedná o chladovou kopřivku. Ta patří mezi takzvané fyzikální urtiky a projevuje se pouze při kontaktu s vodou nízké teploty, ale i s chladným vzduchem nebo předměty.

Skutečná akvagenní kopřivka není způsobena uvolněním histaminu jako ostatní alergie. Proto nemocným obvykle nepomáhá klasická medikamentózní protialergická léčba. Doporučovány jsou ale krémy a masti, které vytvoří jakousi bariéru, jež omezí přístup vody ke kůži. Někomu může pomoci také terapie UV zářením.

Základním opatřením ale zůstává vyvarování se kontaktu s vodou, co nejvíce to jde - zejména dešti, plavání nebo dlouhotrvajícímu sprchování či koupelím.

Voda není jen H2O

Protože je akvagenní kopřivka raritním onemocněním, nebyl dosud podrobně prozkoumán mechanismus jejího vzniku. Odborníci se ale přiklánějí k vysvětlení, že za projevy nemoci s největší pravděpodobností stojí hypersenzitivita (nikoliv klasická alergie) organismu na některé ionty, minerály nebo chemikálie obsažené ve vodě.

Jakýkoliv druh vody, byť je sebeočištěnější od nadbytečných složek, totiž vždy obsahuje víc než jen čisté H2O. Tuto teorii navíc podporuje skutečnost, že nejvíce případů akvagenní kopřivky bylo vyvoláno vodou z kohoutku, která je upravována přidáním řady přísad - mimo jiné chloru.

Právě chlór bývá nejčastěji označován za viníka, způsobujícího jak alergie, tak mnoho dalších chorob - včetně těch nejnebezpečnějších.

Astma z vody?

"Mezi rostoucím počtem dětí trpících astmatem a rostoucím počtem krytých chlorovaných bazénů existuje spojitost, která se projevuje bez ohledu na geografickou polohu, klima, nadmořskou výšku nebo socioekonomickou situaci v zemi," uvedl před nedávnem profesor Alfred Bernard z Catholic University of Louvain v Bruselu.

Vědci porovnávali výskyt astmatu u 13tiletých a 14tiletých dětí ve 21 evropských zemích a počet chlorovaných plaveckých bazénů na sto tisíc lidí. Nesprávná dezinfekce chlorem vede ke zvýšení volného i vázaného chloru.  K desinfekci vody pomocí chlóru se dnes používá hlavně chloramin, který však snadno reaguje s organickými látkami.

Strach z kohoutku

Chemickou reakcí pak vznikají vedlejší produkty, mezi něž patří především trihalometany (THM) včetně chloroformu!  Množství THM závisí na mnoha faktorech - například na ročním období (v zimě jsou nižší než v teplých měsících) a především zdroji vody.

THM mají vliv rovněž na těhotenství. Studie z Kalifornské univerzity prokázala souvislost mezi zvýšeným množstvím THM v pitné vodě a potraty, případně rovněž zhoubným bujením.

Některé studie poukazují na souvislost mezi chlorováním vody a karcinomem tlustého střeva a konečníku, což jsou choroby, v jejichž výskytu se řadí ČR mezi „velmoci".

Dalšími typy nádorových onemocnění, se kterými je chlór spojován, je rakovina močového měchýře, prsu, mozku a plic.  K takovým závěrům došel ve svých dlouholetých studiích Dr. Robert D. Morris z Medical College of Wisconsin v Milwaukee společně  s kolegy z Harvard University.  

více na uLékaře

>

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama