reklama

Akupunkturu uznává i věda. Zkuste ji skoro na všechno!

Můžete s ní nesouhlasit, můžete ji odmítat, ale to je tak všechno, co můžete dělat. Akupunktura prostě funguje - už víc než sedm tisíc let.

Foto: Isifa/Thinkstock

Můžete s ní nesouhlasit, můžete ji odmítat, ale to je tak všechno, co můžete dělat. Akupunktura prostě funguje - už víc než sedm tisíc let.

I čeští pacienti před nedávnem dostali ujištění o tom, že akupunktura je účinnou metodou. Počátkem letošního roku se na tom shodlo ministerstvo zdravotnictví i Česká lékařská komora.  Komora zároveň doporučila lékařům, aby pacienty neodrazovali od metod, které jim prokazatelně neškodí.  Přitom ještě před 25 lety byla akupunktura považována za šarlatánství, srovnatelné s vařením muří nohy. 

"Miluju akupunkturu!"

Dnes její výsledky přesvědčují i tradiční vědecké skeptiky i nedůvěřivé pacienty. "Nikdy by mě nenapadlo, že do toho půjdu," svěřila se třeba kolegyně Lída, kterou léta trápil atopický ekzém.

"Občas se mi zhoršil, ale stačilo nasadit osvědčené masti, a zase to bylo lepší. Pak ale přišlo období, kdy mi nepomáhalo vůbec nic. Kůži jsem měla v hrozném stavu a to, co mi dřív zabralo, teď vůbec neúčinkovalo. Pak mě ale kamarádka vzala na akupunkturu, a za pár týdnů jsem měla kůži zase jako miminko. Miluju akupunkturu!" vypráví nadšeně Lída, jíž se potíže s pletí zhoršovaly vždy následkem zvýšené nervové zátěže a stresu. Teď už ví, že i v těch nejvypjatějších okamžicích jí jehličky opravdu pomáhají. 

Další využití jehel: 8 kroků proti bolení hlavy

Nepředstavujte si ale jehly tlusté jako špendlíky nebo jako injekce. Akupunkturní jehličky jsou tenké jako vlásek. Nejstarší byly kostěné, ale dnes jsou bezpečné nerezové a tenké jako vlásek.

Podle čínského výkladu vede povrchem těla několik meridiánů - drah, jimiž proudí životadárná energie, kterou Číňané nazývají čchi. Tyto meridiány energeticky vyživují jednotlivé orgány, jako jsou srdce, plíce, játra, ledviny, žaludek. Akupunktura je jednou z nejstarších známých léčebných technik, ale přitom se vlastně jedná o součást mnohem širší celkové tradiční čínské medicíny

Na kůži je akupunktura zvlášť úspěšná

V čínské teorii jsou tyto orgány uspořádány do pentagramu a propojují je vzájemné vztahy. Jestliže tedy terapeut zapíchne do těla jehličku, podle čínské teorie tím ovlivní proudění energie, docílí harmonizaci energetického systému, a vyvážení funkce orgánů i celého těla.

Proto může pár drobných píchnutí ovlivnit i zdánlivě vzdálené orgány nebo právě zmíněnou kůži. V oblasti kožních nemocí je akupunktura obzvlášť úspěšná. 

"Vyléčit onemocnění kůže není jednoduché - a víme, že západní medicína svým pacientům příliš možností nenabízí. Na naší klinice se setkáváme s akutními stavy jako je alergická kopřivka, ale hlavně s problémy chronickými - ekzémy, lupenkou, akné. V terapii kombinujeme akupunkturu s čínskými bylinkami, pak je výsledný efekt velmi uspokojivý. Výhodou také bezesporu je, že přírodní léčbou nezatlačujeme problém do hlubších vrstev organismu, ale hledáme a odstraňujeme samotnou příčinu onemocnění," říká například MUDr. Dagmar Komárková, vedoucí lékařka kliniky čínské medicíny Inspirita a zároveň vyučuji již několik let akupunkturu na Škole pěti dovedností při TCM Bohemia.

Současná západní věda vidí celou věc trochu jinak - energii čchi neuznává, protože se neprokázala její podstata. Pozitivní účinky akupunktury vysvětluje spíše tak, že při vpichu jehličky dojde k fyziologickému podráždění, které přináší úlevu a zlepšení zdravotního stavu.

Jehly pro harmonii

Podle charakteru onemocnění a stavu pacienta se volí aktivní body jednak na těle (tzv. klasická tělová akupunktura), jednak body a zóny mikrosystémů. Z nich nejznámější jsou mikrosystém ucha (aurikuloterapie, aurikulomedicína) a mikrosystém ruky a nohy (jedna z jeho modifikací se nazývá Su Jok, jiná, na chodidle nohy, se nazývá reflexoterapie).

Akupunktura se snaží v těle nastolit rovnováhu a harmonii. Způsobů praktikování akupunktury je velmi mnoho, někteří terapeuti třeba zapichují jehličky do stále stejných bodů, jiní po každé návštěvě místa zapichování mění.  Například při ajurvédské akupunktuře se místa zapichování jehliček vybírají podle kosmických souvislostí - podle dne narození. 

Léčí tělo i duši

Tyto body ležící na meridiánech následně stimulují uzdravovací reakci těla a pomáhají tak znovunastolení vnitřní rovnováhy. Podstatou jejího účinku je působení na regulační subsystémy organismu, nejčastěji jsou ovlivněny nervový, endokrinní a imunitní systém.

Přínosem pro organizmus je i skutečnost, že léčba akupunkturou nemá prakticky žádné nežádoucí účinky a působí na stav člověka komplexně. Účinek je tedy znatelný po stránce fyzického i duševního zdraví. 

Tady je pár dalších příkladů úspěšného využití akupunktury:

 • nemoci pohybového aparátu: bolesti svalů, kloubní výrony, záněty kloubů, bolesti zad, záněty šlach
 • psychické poruchy: úzkost, deprese, poruchy spánku, únava, stres
 • opožděný vývoj dětí, Downův syndrom
 • kožní onemocnění: ekzém, akné
 • onemocnění močových cest a pohlavního ústrojí: záněty pochvy, pomočování nepravidelný a bolestivý menstruační cyklus, záněty močových cest, ale i otěhotnění nebo vyvolání porodu
 • nemoci nervového původu: obrna lícního nervu, bolesti hlavy, mozková obrna, zánět předních rohů míšních
 • metabolické poruchy: cukrovka, dna, onemocnění štítné žlázy
 • alergická onemocnění: alergické kožní projevy, snížená obranyschopnost organizmu
 • nemoci trávicího ústrojí: vředové onemocnění žaludku či jater, poruchy trávení
 • onemocnění smyslových orgánů: bolesti uší, poruchy zrakové ostrosti
 • nemoci kardiovaskulárního systému: hypertenze
 • nemoci dýchacího systému: záněty dutin, záněty průdušek, kašel
 • obezita, kouření

Málokdo ví, že akupunktura se dá využít i pro úlevu při běžných nemocech, jako jsou virózy, chřipky, nachlazení nebo virózy.  Zabírá - alespoň v podobě podpůrné léčby nebo úlevy od projevů choroby - vlastně na všechny druhy nemocí včetně těch nejvážnějších. Akupunkturu lze používat samostatně či v kombinaci s běžnou lékařskou léčbou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aby záda nebolela - 8 přírodních metod

Stres je jako droga. Nemůžeme bez něj být

Pozor na zákeřné "kamarádky": Zlikvidujte je!

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama