reklama

Agresivní plísně: Kde všude se skrývají?

Větráním můžete výnamně přispět ke svému zdraví. Nevěříte? Zbavte se plísní!

Foto: Thinkstock

Najde se snad ještě vůbec někdo, kdo odkrojí plesnivý kousek chleba, ovoce nebo sýra, a zbytek sní? Už i babičky pochopily, že ten "kousek v rohu" znehodnotí celou marmeládu, a že ji je tak potřeba vyhodit i se sklenicí.

Nebezpečí, které plísně představují, je už obecně známé: jejich toxiny ovlivňují organismus, vyvolávají alergie a v důsledku mohou vést až k rakovině. Zatímco ze spižíren a ledniček plísně mizí vyhozené obloukem, paradoxně jich je čím dál víc v prostředí, které nás obklopuje.

Jak často důkladně větráte?

Nemusí jít o žádné zanedbané stavby. Ve snaze ušetřit náklady na vytápění lidé hromadně zateplují své domovy. Bohužel si neuvědomují, že moderní výplně otvorů nejenže zamezí úniku tepla, ale jsou také neprodyšné. Neumožňují dostatečnou výměnu vzduchu ve vnitřním prostředí.

Doporučujeme: Domácí plíseň vede k rakovině

Pokud pravidelně nevětráme, zaděláváme si tím na nepříjemný zdravotní problém. V obytném prostoru je významný nedostatek kyslíku a díky rostoucí vlhkosti tak vzniknou ideální podmínky pro růst plísní. Tento problém, způsobený takřka hermetickým uzavřením, má už i své pojmenování. Říká se mu syndrom nemocných budov. Pokud také bydlíte v zatepleném domě či bytě a pociťujete zvýšenou únavu, častější výskyt viróz nebo zhoršený spánek, můžete i vy být jeho obětí.

Větrání je nejjednodušším a nejlacinějším způsobem, jak se plísním vyhnout. Větrat by se mělo 1x za dvě hodiny, při vaření častěji - na sebevýkonnější digestoř v tomto případě nespoléhejte.

Ideální prostředí pro plísně

V prostředí s vysokou vlhkostí se daří nebezpečným plísním, z nichž vyplývá celá řada zdravotních problémů. Déletrvající soužití s plísněmi může mít na svědomí vyrážky, rýmu, pálení očí, kašel, problémy s dýcháním anebo astma. Zároveň hraje roli při vzniku různých alergií a poškození ledvin. Především však rozkládají imunitní systém, který pak nedokáže ubránit organismus před celou řadou nemocí - mnoho odborníků tak poukazuje i na souvislost se vznikem rakoviny.

Plísně nejvíce prospívají při vlhkosti vzduchu 80-100 %, ale jsou i druhy, kterým stačí vlhkost kolem 65 %. Ideální teplota je pro ně 18-28 °C. Průměrná čtyřčlenná rodina vyprodukuje za týden i více než 60 litrů vodní páry. Pokud si chcete být jisti, jak to u vás doma s vlhkostí vypadá, pořiďte si vlhkoměr. V obchodech je k dostání již od pár desítek korun.

Jak škůdce odhalit?

Pokud jste se stejně jako mnoho lidí až doteď domnívali, že černé tečky ve spárách mezi dlaždičkami jsou vodní kámen nebo nečistota, jste na omylu. Jde o plíseň!

Přečtěte si: Jak si doma úspěšně (ne)pěstovat černou plíseň

Proto doma preventivně zkontrolujte místa, kde se plíseň nejčastěji vyskytuje. K jejímu vzniku dochází tam, kde se sráží vodní pára. Zdi a rohy místností - převážně u obvodových stěn nebo za nábytkem, spodní strana oken nebo koupelna a zejména v okolí vany.

Pokud se již u vás plíseň v koupelně či jinde v interiéru vyskytuje, odstraňte ji, výborně se osvědčuje Savo Proti plísním. Opětovnému vzniku plísní však zabráníte jen odstraněním příčin, tedy odstraněním přebytečné vlhkosti dostatečným větráním, krátkým a intenzivním. Platí tedy dvě pravidla. Větrejte a odstraňujte vznikající plísně. Ať je zdravé vaše bydlení i vy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si v domácnosti poradit s vlhkem a plísněmi?

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama