reklama

Adéla Vinczeová se zachránila před rakovinou. Choďte i teď na prohlídky, apeluje

Rakovinou děložního čípku v Česku ročně onemocní téměř tisíc žen. Alarmující je především doba karantény, kdy ženy nechodí nejen na preventivní vyšetření, ale ani na pokročilá onkologická vyšetření. Tento typ onkologického onemocnění se dá přitom úspěšně léčit, pokud jej pacientka zachytí v počátcích vzniku - přesně tak, jak se to podařilo slovenské moderátorce Adéle Vinczeové.

Foto: Danka Matušková

Před čtyřmi dny manžel známé slovenské moderátorky na svém instagramovém účtu upozornil na fakt, že ženy zanedbávají preventivní vyšetření děložního čípku. Alarmující je pak především doba karantény, kdy ženy nechodí nejen na preventivní vyšetření, ale ani na pokročilá onkologická vyšetření.

"83 procent mého instagramového publika tvoří ženy a mnoho z vás mi píše, že byste chtěly být jako moje manželka. Dobře tedy, teď máte možnost. Objednejte se ke svému gynekologovi! Díky Adélinu dlouhodobému poctivému přístupu jí nedávno vyřešili nabíhající rakovinu děložního čípku," píše na svém Instagramu moderátor televize Markíza a manžel známé slovenské tváře Viktor Vincze. 

Ženy v době karantény své zdraví zanedbávají

"Předrakovinové změny děložního čípku se dají zjistit v preventivní prohlídce, dají se následně odstranit prostřednictvím banálního ambulantního zákroku a žena je zdravá. Děsivé je ale to, že k nám teď nechodí ani ženy, které už mají pokročilé onemocnění," říká vedoucí lékař Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Sláma.

Ten dodává, že vytíženost jejich lůžkového oddělení je teď o sedmdesát procent menší než obvykle a že se celé oddělení obává následků toho, že pacientky už tři měsíce nechodí na potřebná vyšetření. "Lidé se teď bojí covidové infekce, ignorují svoje onemocnění a nejdou nikam, i když mají už velký problém. Opravdu se bojíme, jak to bude vypadat, protože takto dojde k zanedbání onemocnění, kterým by se dalo předejít nebo která se mají akutně řešit," upozorňuje Sláma.

Nádoru se dá předejít

Z hlediska předcházení onemocnění má karcinom děložního hrdla specifické postavení mezi všemi nádory. "Na rozdíl od výrazně obtížněji odhalitelných nádorů vaječníků a dělohy máme pro rakovinu děložního hrdla k dispozici celonárodní screening (organizované preventivní prohlídky) a vakcínu, která dokáže předejít infekci čili přednádorovému stavu s více než 90procentní úspěšností," říká ředitelka nadačního fondu Hippokrates Veronika Cibulová.

Rakovina děložního čípku je přitom v Česku ročně zjištěna až 900 ženám a téměř 400 z nich stále umírá. Zákeřnost zhoubného onemocnění děložního hrdla spočívá především v tom, že se dlouho nijak neprojevuje. Když pak začne tělo na onemocnění upozorňovat prostřednictvím příznaků, jako je bolest či krvácení, je léčba značně komplikovaná a jedná se už většinou o pokročilý stav.

Hlavně zachytit včas

Aby bylo možné toto onemocnění úspěšně léčit, je tak nutné jej zachytit v počátku vzniku, nejlépe ještě ve stadiu takzvaných předrakovinových změn, o čemž se ve svém instagramovém postu zmiňuje i manžel devětatřicetileté Adély Vinczeové, původně Banášové. "Na oddělení se potkala s paní, která na to, podle vlastních slov, úplně kašlala a rakovina už jí napadla i jiné části těla. Preventivní prohlídka by jí přitom rozvíjející se chorobu velmi pravděpodobně odhalila," píše moderátor, který má na Instagramu více než sto tisíc followerů. 



reklama
reklama
reklama
reklama
reklama