reklama

9 super tipů pro zdraví vašeho mozku: Jak zlepšit paměť, výkonnost i duševní pohodu

Vysoká výkonnost, duševní svěžest a dobrá paměť. Bystrá mysl, množství nápadů a stále skvělá nálada. Znalost cizích jazyků, bezvadně zvládnutá práce na počítači a všeobecný přehled... To je jen nepatrný výčet toho, co si po nás moderní doba žádá. Jak vše zvládnout tak, aby vám z toho neustálého tlaku nepraskla hlava? Máme pár tipů.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Lidský mozek je stále dosti neprobádaný terén a jeho zkoumáním se vědci intenzivně zabývají už více než 150 let. Mozek novorozence váží 350-400 gramů, zatímco mozek dospělého člověka asi 1300-1500 gramů. Z velké části jej tvoří voda a roste v průměru do 18-19 let.

Mozek je řídicím orgánem nervové soustavy člověka. Má na starosti veškeré tělesné funkce, mezi které patří i myšlení, paměť a vnímání emocí. Mozek je uložen v lebce, která ho chrání před mechanickým poškozením, a je obalen vrstvami mozkových blan. 

  „Moudrost, nepřichází se stářím ruku v ruce. Můžeš být mladý bázen, zestárneš, a jsi jen starý blázen!“ Osho, indický mystik Mozek, žena.cz

Lidský mozek se dělí na několik částí - oddílů, které často plní odlišné funkce, které však spolupracují a dohromady tvoří hlavní orgán.

Oddíly mozku:

  • Zadní mozek; ten dále obsahuje prodlouženou míchu, Varolův most a mozeček
  • Střední mozek
  • Přední mozek; ten dále obsahuje mezimozek a koncový mozek

Čím vylepšit jeho kondici a zajistit si mentálně aktivní (nejenom) stáří? Projděte si naši galerii a dozvíte se, jak na to.

reklama
reklama