reklama

Jak přesvědčit vašeho blízkého, aby šel k psychologovi? Způsobů existuje několik

Co dělat, když se někdo z rodiny či vašich blízkých přátel psychicky trápí, ale pomoc odborníka odmítá?

Foto: iStock

Prvním krokem je pochopit, že člověk, který zásah psychologa potřebuje, se bojí. Proto návštěvu odkládá nebo celkově tento obor úplně odmítá. Nevěří, že "mluvením o problému" se cokoliv může vyřešit.

Za druhé, ne každý, kdo má na cedulce u ordinace napsáno "psycholog" nebo "terapeut", je dobrým specialistou. Vzpomínám například na známou, která v době dospívání trpěla depresemi, které nastartoval rozchod s přítelem. Na první konzultaci se jí psycholožka zeptala, zda se "nejdřív svěřila mamince". 

Pokud nevíme, kudy kam, a opakují se nám stále stejné životní vzorce, není potřeba návštěvu psychologa odkládat, ale nemůžeme k ní ostatní nutit. Postupovat musíme maximálně delikátně, v případě, že toužíme někomu z rodiny či přátel v oblasti duševního zdraví pomoci.

Správné místo a čas

Jedná se o téma velmi osobní, proto není vhodné o něm debatovat třeba u rodinného oběda. V opačném případě dostanete toho, komu chcete být ku prospěchu, do nepříjemné situace. Ideální je, když jste mezi čtyřma očima a konverzace se sama odvine tímto směrem. Můžete pak vyjádřit své obavy, ale nenechte se unést emocemi. Ten druhý by si pak vaše slova mohl vykládat tak, že je s ním něco špatně. A ať se sebou kouká něco dělat.

Pozitivní příklady

Pro hodně lidí je ordinace psychologa děsivé místo. Mají tu totiž neznámému člověku udělat duševní striptýz a to působí strašidelně na většinu z nás. V případě, že jste sami u psychoterapeuta nebo psychologa někdy byli, můžete vyprávět o své zkušenosti, co jste si mysleli před prvním setkáním, jak se vám později ulevilo a podobně. Nikdy jste psychologa nenavštívili? Pak si o motivujících zkušenostech přečtěte na internetu. Váš blízký, který se trápí, si možná myslí, že mu nemůže být už nikdy dobře. Pocítí velké zmírnění své bolesti, když zjistí, že se z tohoto bludného kruhu dá vyjít.

Citlivé vysvětlení

Věta "Potřebuješ na terapii" může znít příliš drsně. Proto se snažte věty skládat stylem: "Vidím, jak je pro tebe těžké teď všechno zvládat. Myslím, že s podporou terapeuta by to šlo snadněji." Ideální je říct něco jako "Mám tě moc rád/a a bolí mě vidět, že ti není dobře. Slyšel/a jsem o specialistovi, který pomáhá lidem po rozchodu, vyhazovu z práce, když je dlouhodobě nic netěší (doplňte sami)". Důležité je také vyjádřit svou podporu a poděkování, že se vám blízký člověk se svými starostmi svěřuje.

Stud stranou

Hodně lidí se za nemoci a utrpení duše stydí, čímž celou problematiku zhoršují. Nejen pro sebe, ale i pro okolí a společnost. Čím víc budeme dávat najevo, že nejde o žádné "chození za cvokařem", ale vyhledání odborníka, stejně jako když si zlomíme nohu, tím lépe.

 

Terapie funguje jen v případě, že jí člověk důvěřuje a jde na ni dobrovolně. Už proto na ni nemůžete nikoho dovléct násilím. Ten, kdo trpí, musí projevit alespoň základní snahu a víru, že se s jeho situací dá něco dělat. K tomu se člověk dostane tak, že si promluví s někým blízkým o tom, co se v jeho životě děje a kde jsou kořeny současných problémů.

Správná volba odborníka

Pokud první návštěva nedopadla dobře, hledejte v jiných vodách. Nemá smysl rodinného příslušníka či přítele nutit, aby se otevřel před člověkem, který mu ihned nebyl sympatický. Předtím než se váš blízký k psychologovi objedná, se ho můžete ptát, zda preferuje, aby to byl muž, či žena a jakého věku, a zda se má na nějaké konkrétní neduhy či oblasti specializovat.

Buďte připraveni na odmítnutí

Snažte se neurazit, pokud osoba vám blízká všechny snahy odmítne. Místo toho zapojte aktivní naslouchání. Kdy skutečně jen posloucháte, když dotyčný mluví, nikoliv že přemýšlíte už rovnou nad odpovědí. Ten, kdo potřebuje pomoci od psychologa, si na takovou myšlenku nejdřív musí zvyknout. Zvážit se také musí finance, jen málo psychologů a terapeutů pracuje na pojišťovnu a čekací doba k nim je v řádu měsíců. Akceptujte také skutečnost, že váš blízký možnost terapie odmítne, jako takovou. I s tím je nutné se smířit.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama