reklama

8 tipů, které vám pomohou přežít pracovní týden

Určitě jste si to sami říkali už mockrát, ale teď je to potvrzeno i vědecky! Práce způsobuje špatnou náladu, často dokonce depresi. A od ní je jenom krůček k dalším chorobám, tentokrát už fyzickým.

Foto: Isifa/Thinkstock

Určitě jste si to sami říkali už mockrát, ale teď je to potvrzeno i vědecky! Práce způsobuje špatnou náladu, často dokonce depresi. A od ní je jenom krůček k dalším chorobám, tentokrát už fyzickým.

Nedávná studie o vlivu stresu v každodenním pracovním životě prokázala spojení psychických a fyzických vlivů na naše zdraví - tak, jak k nim přistupuje psychosomatická medicína. Ukázalo se totiž, že neustálý stres přináší fyziologické změny, které mohou hrát mnohem vyšší roli při vývoji srdečních chorob, než se původně vědci domnívali. 

Zbytečný stres v práci

Vědci hodnotili stresovou zátěž u zaměstnanců veřejných služeb a zjišťovali, jakým nárokům jsou vystaveni, například jak moc jsou kontrolováni, jak často si dělají přestávku a jak často se během práce ocitají v časové tísni. Což jsou všechno faktory, často zbytečně zvyšující míru stresu, jíž jsme při beztak náročné práci vystavováni.

Doporučujeme: Stres může být špatný i dobrý. Který z nich ovládá vás?

Závěry vedly ke zjištění, že depresím a dalším psychickým problémům propadá  57 % lidí při práci v kanceláři. Nejohroženější jsou přitom ženy a mladí lidé. Kandidáty psychiatrie přitom tvořila více než polovina zkoumaných mužů a téměř dvě třetiny žen.

Jako další přídavný problém se ukázalo, že stresovaní pracovníci navíc obvykle jedí nezdravě, kouří, pijí alkohol a vyhýbají se cvičení. Mají také vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu. Pokud je ho v krevním řečišti příliš, může poškodit cévy a srdce. 

Psychika ničí srdce

Choroby srdce jsou ve světě jednou z hlavních příčin úmrtí. Vede k nim ukládání tuku, který blokuje průtok krve v tepnách, vysoký krevní tlak a další faktory. Studie tak přinesla nové důkazy, že práce provázená stresem patří k příčinám koronárních onemocnění.

Náš tip:  8 jídel na zdraví vašeho srdce

Vědci z londýnské Univerzity College provedli během 12 let sedm průzkumů  na 10 tisících lidí a zjistil, že chronicky stresovaní pracovníci měli o 68 % vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění.

Studii, prováděnou pro T-Mobile v Británii, zakončili vědci sepsáním několika jednoduchých tipů, jak si zachovat dobrou psychickou kondici.

8 tipů pro lepší pracovní týden

  • Choďte co nejčastěji ven, čerstvý vzduch za deště i slunce osvěží tělo i ducha
  • Dopřejte si hodinovou přestávku na oběd, protáhněte se, dejte si zdravé jídlo, které vám dodá energii na odpoledne. Lidé, kteří se odbudou sendvičem, mívají později hlad a tendenci sníst něco tučného nebo sladkého a jejich energie kolísá
  • Dejte si pauzu. Když doděláte kus práce, chvilku si odpočiňte. Pokud to neuděláte, vaše soustředěnost poklesne. Předtím, než začnete novou práci, se protáhněte
  • Dělejte každý den něco trochu jinak. Rutina sice dává našemu životu řád, ale i když třeba jen přejdete na druhý chodník, ožijete
  • Věřte svým kolegům a podřízeným. Důvěra v nich vyvolá snahu o co nejlepší výsledky. Buďte aktivní. Když chcete kolegu o něco požádat, nepište e-mail, ale jděte rovnou za ním
  • Nejezte u počítače. Ať už jde o oběd nebo o pracovní schůzku, běžte raději do restaurace nebo do parku
  • Spojte svou práci s okolním světem. Díky technologiím už nemusíte být připoutaní k pracovnímu stolu celý den
  • Udržujte sociální kontakty. Snažte se co nejčastěji stýkat s lidmi mimo kancelář, které nevidíte každodenně

Určitě se mezi čtenáři najde spousta kritiků, kteří budou nesouhlasit a tvrdit, že se jedná pouze o "hraběcí rady" a že to nejde. Zkuste se ale místo posupného odmítání držet aspoň některých bodů. Někdy ke změně stačí docela málo... 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Stres vám ničí žaludek: Víme, čím si pomůžete!

Důchodcům ničí sluchátka uši

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama