reklama

8 tipů, jak bránit kůži a nohy před zimou a chladem

Letos jsme se zatím "ladovské zimy" nedočkali. To ale neznamená, že není chladno a mráz, před  nimiž se musíme bránit.

Foto: Profimedia.cz

Letos jsme se zatím "ladovské zimy" nedočkali. To ale neznamená, že není chladno a mráz, před  nimiž se musíme bránit.  Zachraňte si kůži,  je vstupní branou do celého těla!

Zejména v zimním období, kdy je venku chladno a sucho, mívají lidé potíže s pokožkou. Proto je zapotřebí ve zvýšené míře o ni pečovat. Existuje několik preventivních opatření, která by měli praktikovat především nemocní s cukrovkou. Užitečná jsou ale pro každého.

Horká koupel škodí

Zabraňte vysušení:  Dostatečně pokožku hydratujte, aby nebyla vysušená - škrabání suché kůže nebo svědění může způsobit popraskání, čímž se umožní vstup bakterií do kůže.

Udržujte pokožku čistou: Lidé s vysokou hladinou glukózy mívají velmi suchou pokožku a menší schopnost bránit se před škodlivými bakteriemi. To zvyšuje riziko infekce.

Doporučujeme: Téma: Infekce

Vyhněte se horkým koupelím: Pokud je vaše pokožka suchá, nekoupejte ani nesprchujte se příliš dlouho a nepoužívejte ani příliš horkou vodu. Používejte hydratační mýdla.

Ošetřete rány hned: Pokud dojde k poranění, ránu umyjte vodou a raději nepoužívejte antiseptické přípravky na bázi alkoholu nebo jódu, protože ještě více ránu vysuší. Rány zakryjte sterilní gázou. V případě většího poranění navštivte lékaře.

Nohy v suchu 

To, co platí pro pokožku, platí i pro vaše nohy. Snažte se je udržovat v suchu. Vlhko v botách může vyvolat plísňovou a bakteriální infekci. Po každém mytí nebo koupeli nohy pořádně vysušte, aby nebyly mokré ani vlhké. Zvláštní pozornost věnujte prostoru mezi prsty, protože je to místo, kde se nejčastěji projeví infekce.

Ponožky: Noste silnější, ale prodyšné ponožky, které dobře odvádějí vlhkost. Nohy se potí i v chladnu, takže je důležité nosit takové ponožky, které podporují cirkulaci vzduchu.

Náš tip:  Téma: Zimní oblečení

Péče o nohy: Nohy mažte, hydratujte a choďte pravidelně na pedikúru. Během zimních měsíců je vhodné používat extra zvláčňující krém na nohy, který udržuje nohy a zejména paty bez trhlinek a prasklinek, které jsou náchylné k bolestivosti a infekci.

Pohodlná obuv: Noste pohodlné boty se zaoblenou špičkou dole, která umožňuje kroutit prsty. Volte raději kůži, nikoli syntetiku, protože přírodní materiály umožňují cirkulaci vzduchu.

Obuv by měla poskytnout dostatečné teplo, protože diabetická neuropatie způsobuje, že nemocná osoba si neuvědomuje, že má nohy studené.

(aši)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak pečovat o nohy

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum 

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama