reklama

Jste často ve stresu? 8 jednoduchých triků pro klidné nervy

Nervozita, stres, pocit roztěkanosti. Známe to všichni. Někdy to může být jen záblesk před nepříjemnou událostí (třeba pohovorem v práci), jindy to trvá celé měsíce. Jak s tím zatočit?

Foto: iStock

Ukočírovat naše emoce bývá těžké. O to víc, když se jedná o nervozitu a strach. Každý se s tím vypořádáme jinak - někdo se utápí, druhý se na to snaží nemyslet. Existuje ale pár jednoduchých technik a triků, které vám zaručeně pomohou se s těmito pocity poprat. 

Zklidňující dýchací technika

Pravidelně ji provozují třeba jogíni. Tato dýchací technika tiší nervový systém a harmonizuje činnost obou mozkových hemisfér. Říká se, že taky vyrovnává pozitivní energii, přináší vnitřní radost, očišťuje a omlazuje. Jak na to? Zpříma se posaďte a zakryjte palcem pravé ruky pravou nosní dírku. Zhluboka se nadechněte a po nádechu zakryjte ukazovákem levou nosní dírku, vydechněte pravou. Nadechněte se pravou nosní dírkou a po nádechu zase zakryjte palcem pravé ruky, vydechněte levou. A tak pořád dokola. Dopřejte si alespoň dvacet hlubokých nádechů a výdechů. Zklidnění pocítíte už po prvních sedmi.

Počítejte pozpátku

Takové počítání pozpátku krásně supluje i meditaci. V obou případech jde totiž jen o čistou koncentraci. Zkuste se od 100 dostat k jedničce. Není to tak jednoduché, jak se zdá, a přenese to vaši mysl na chvíli jinam. Díky tomu se začne zklidňovat dech, srdeční tep a nervová soustava.

Tancujte a zpívejte

Nebo bouchejte do boxovacího pytle a oběhněte si kolečko kolem baráku. Často máme pocit, že když jsme neklidní, mohli bychom vyskočit z kůže. Proč tento pocit potlačovat? Vybijte to! Třeba tak, že si pustíte svou oblíbenou písničku a budete zběsile tancovat a skákat po obýváku. Čím trhlejší, tím lepší. Doporučujeme provozovat, když doma nikdo jiný není, jinak za následky neručíme. Každopádně hned pocítíte, jak se vám uleví.

Pozitivní mantra

Znáte takovou tu scénu z filmů, kdy se chlapík, zpocený před pohovorem, na sebe kouká do zrcadla a křičí, "že to přece dá"? Tak přesně to byste měli zkusit taky. Plusové body za to, když na sebe nebudete křičet, ale usmějete se. Samotné gesto úsměvu a vlídná slova ve vás rozpustí zbytečnou nervozitu.

Dejte si čokoládu

No konečně kloudná rada, že jo? Ale pozor, pomůže pouze ta hořká, tmavá. Zklidňující efekt totiž navozují flavonoidy v ní obsažené. Milovníci mléčné čokolády si tak na své nepřijdou. Pozor na zahánění své úzkosti sladkým a cukrovinkami, mnohdy toto chování úzkost ještě navýší a často vede i k pocitům viny.

Přivoňte si

Ne nadarmo je jedna z forem terapie právě aromaterapie. Vůně na nás mají obrovský vliv. Pokud bojujete se stresem a nervozitou, doporučuji koupit si esenciální olej, buď samotnou směs na zklidnění, nebo vyzkoušejte levanduli, jasmín či růži. Pár kapek si nakapejte do dlaní, dlaně chvíli třete o sebe, dokud neucítíte teplo, a přiložte je před obličej. Pomalu nasávejte teplo a vůni z dlaní.

A zase ten dech

Dech je mocný, nepodceňujme ho. Pro okamžité uvolnění stresu a taky trik, který ráda používám na jógových lekcích, když cítím, že jsou studenti roztěkaní a v tenzi, je: pár nádechů nosem a výdechů pusou. Nejdříve se buď zpříma posaďte, nebo si lehněte na záda, zavřete si oči. Pokud ležíte, dejte paže volně podél těla, v sedě si je složte do klína. Zhluboka se nadechněte nosem a vydechněte pusou. Vnímejte přitom, jak se vám s výdechem uvolňuje obličej a klesají ramena. Zopakujte minimálně 3x a podle potřeby i víckrát.

Vypište se

Nějakou formu zápisníku nosím vždy u sebe. Zaprvé nikdy nevím, kdy může přijít inspirace a kdy si budu potřebovat něco zapsat. A tužka a papír je pro mě vždy pohodlnější než ťukání do mobilu. Zadruhé je to taky skvělý pomocník na uvolnění stresu a napětí. Mnohdy jsme nervózní kvůli tomu, že máme v hlavě zmatek a cítíme strach, který nemá konkrétní podobu. Zkuste všechny vaše pocity dát na papír. Nezkoušejte vaše psaní ovládat, nemusí to být srozumitelné, nikdo to po vás číst nebude. Ani vy už se k tomu nejspíš nikdy nevrátíte. Možná vám ale tato technika pomůže k utříbení si myšlenek a pochopení souvislostí, které vám unikají.

Jak vznikl proslulý Myšák. Pozoruhodná historie tradiční české cukrárny | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama