reklama

8 důvodů, proč vstávat brzy. Budete štíhlí a šťastní

Rozhodila vás změna času? Využijte toho, že je ráno dřív světlo, a naučte se vstávtat brzy. Zlepší to váš život a budete šťastnější.

Foto: Thinkstock

Vstávat brzy ráno - třeba už ve čtyři? Většina z nás se hrůzou otřese. Možná ale změníte názor, když si přečtete o nečekaných výhodách ranního budíčku.

Milovníci časného vstávání, kteří se budí kolem čtvrté či páté hodiny ranní, tvrdí, že se cítí mnohem výkonnější a že mají pozitivnější přístup ke světu. Tento trend si oblíbili především hodně zaměstnaní a vytížení lidé. Manažeři pak potvrzují, že jim pomohl zbavit se velké části stresu. A mnohým z nich i několika kilo.

Víc z každého dne

Je jisté, že způsob, jak strávíme ranní čas, ovlivňuje zbytek dne. Brzké probouzení znamená přijmout jiný životní rytmus, který více prospívá naší spokojenosti. Když začínáte den v klidu, máte čas starat se sami o sebe a o své tělo, a pak máte i více času na své blízké.

Doporučujeme: Nevěrník či kliďas: 9 zajímavostí o sovách a skřivanech

Vstávat za svítání a stoprocentně využít přednosti časného probuzení znamená změnit životní styl: jíst zdravě a pečovat o sebe. Budete pak v životě úspěšnější, a to nejen v zaměstnání. Ti, kdo změnou prošli, se cítili také mnohem šťastnější.  Tady je osm argumentů, proč se naučit dřív vstát z postele.

1) Větší pohoda: Po ránu je svět klidný a přesto plný života. Ptáci zpívají, zeleň je svěží, všude je ticho, které je tak potřebné pro nervy i pro celkový životní pocit.

2) Méně stresu: V sedm už jste se stihli věnovat svému zdraví (snídaní i cvičením), v klidu začali den a dokonce pokročili v povinnostech a projektech. A to v době, kdy se ostatní teprve hrabou z postele. Máte náskok!

3) Lepší výkonnost: Ranní klid je k nezaplacení. V pět ráno si nedovolí rušit ani ten nejotravnější telefon. Můžete se plně soustředit, využít kapacitu odpočatého mozku  Vědci dokonce potvrzují, že naše mysl podvědomě pracuje i přes noc a ráno už pro nás má nachystané řešení. V běžném ranním shonu se ale intuice snadno ztratí.

4) Víc toho stihnete: Než kolem vás začne pracovní ruch, máte už velkou část práce za sebou a přesto dost sil jít vstříc dalším úkolům

5) Lepší kondice:  Po ránu je organismus odpočatý a zregenerovaný. Včetně mozku, takže máme víc energie.

6) Účinnější relaxace: Naše babičky měly zase jednou pravdu. Spánek před půlnocí je zdravější a účinnější než v hodinách po ní. Časné vstávání totiž zároveň znamená, že půjdete do postele dřív. Tělo si samo řekne. Jako u každé změny v našem životě musíme postupovat po menších krocích.

7) Ušetříte čas: Díky "efektivnějšímu" spánku ve správné době vám bude stačit méně hodin. Začít můžeme tím, že budeme přivykat organismus na to, že vstáváme o hodinu nebo o hodinu a půl dříve než obvykle - a také o to dřív půjdete do postele. Pak se dá pozvolna dobu nočního spánku snižovat.

8) Hubnutí: Právě po ránu jede metabolismus na nejvyšší obrátky. Můžete si dopřát sacharidy, aniž by se uložily do tukových zásob. Naopak dřívějším odchodem do postele zamezíte jídlu v nevhodných večerních hodinách.  Dostatek spánku (ale zase ne příliš mnoho) pomáhá zhubnout sám o sobě, protože se při něm uvolňuje důležitý hormon somatotropin (GH).

Ranní ptáče...

Vstávat za svítání doporučují i výsledky exkluzivního průzkumu intenetrového deníku Huffington Post. Pomocí fitness náramků se prokázalo, že dřívější vstávání vede ke zdravějšímu životnímu stylu. Skřivani snědí za den méně kalorií a ještě ke všemu mají tendenci tento energetický příjem sestavit ze zdravějších potravin.

Přečtěte si: Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát?"

Souvislost mezi spánkem a volbou potravin je přitom vědecky doložená už déle. Studie, zveřejněná loni v odborném časopisu The American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že ti, kdo prospí denně víc hodin, si podvědomě vybírají jídlo s menším obsahem nezdravých tuků

Ochrání vás i před neřestmi

Rovněž loňská studie z  University of Kalifornia v Berkeley zase potvrdila, že lidé, kteří chodí pozdě spát, mnohem pravděpodobněji přiberou pět kilogramů v následujících pěti letech. A navíc mnohem častěji podléhají neřestem od alkoholu přes kouření až k drogám.

"Pokud budete chodit do postele o hodinu dříve po celý rok, může vám to pomoci shodit až dvě a půl kila, aniž byste změnili aktivitu," vysvětlila Dr. Kirstin Aschbacher ze společnosti Jawbone, která pro deník tento průzkum provedla. Jeho závěr potvrdila i společná analýza dat z jiných podobných zařízení. To už je dobrý důvod, ne?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama