reklama

Pražské Podolí patří k nejlepším porodnicím v Česku, narodila se zde i Gottova dcera

Přesně před 70 lety se pražská klinika v Podolí stala prvním ústavem v tehdejším Československu, kde spolu na jednom porodním sále přímo spolupracovali porodníci a pediatři. Z původního sanatoria doktora Jedličky se tak stalo špičkové odborné pracoviště zaměřené čistě na péči o ženy a narozené děti.

Již v 50. letech v Podolí ročně zajišťovali více než tři tisíce porodů, dnes se zde narodí ročně okolo pěti tisíc dětí. Prohlédnout grafiku
Již v 50. letech v Podolí ročně zajišťovali více než tři tisíce porodů, dnes se zde narodí ročně okolo pěti tisíc dětí. | Foto: Archiv Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí / ÚPMD.cz

Podolská klinika na břehu Vltavy vznikla z popudu předního českého chirurga, rentgenologa a radiologa Rudolfa Jedličky ještě před první světovou válkou. Výstavba byla dokončena v roce 1914, těsně před vypuknutím války. Porodnické oddělení zde přibylo teprve v roce 1925 a v roce 1948 bylo definitivně vyčleněno pro gynekologicko-porodnickou kliniku. 

Již v 50. letech zde ročně zajišťovali více než tři tisíce porodů a řadu specializovaných gynekologických operací. Podolí mělo také jedno z prvních speciálních oddělení pro patologické i nedonošené novorozence. 

Podolský Ústav pro péči o matku a dítě patří roky mezi jednu z nejlépe hodnocených pražský porodnic a specializovaných pracovišť. V roce 2013 nemocnice jako jediná ve střední Evropě prováděla operace nenarozených dětí s vývojovými vadami ještě v těle matky. 

Podívejte se v úvodu našeho článku na proměny kliniky v průběhu století. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama