reklama

7 důvodů, proč začít jíst semínka

Asi už jste slyšeli o tom, jak jsou semínka zdravá a že byste je měli do jídelníčku zařadit. Víte ale proč?

Foto: iStock

Chia semínka, konopné, slunečnicové, lněné, dýňové a další a další. Vyberte si svého favorita a zařaďte ho do svého jídelníčku. A nebo rovnou všechny!

1) Kouzelná vláknina


Zjistilo se, že lidé většinou konzumují vlákniny nedostatek, přitom je to ale úžasný přírodní lék proti zácpě a snížení hladiny cholesterolu. Navíc slouží i jako prevence proti vážnějším nemocem, jako jsou srdeční onemocnění nebo například rakovina tlustého střeva (vláknina zbavuje nánosů ve střevech). Je ideálním pomocníkem také při hubnutí, protože ji naše tělo nestráví (všechna vláknina se vyloučí) a navozuje pocit sytosti. Semínka obsahují vlákniny opravdu požehnaně, najdete ji v chia, slunečnicových, lněných i dýňových semínkách.

2) Kvalitní rostlinný zdroj bílkovin


Bez semínek a ořechů se neobejdou zejména vegani, jelikož semínka obsahují vysoký obsah bílkovin, které jsou základní stavební látkou všech živých organismů, a vegani jich často mají nedostatek. Semínka jsou tvořena bílkovinami dokonce z 20 až 30 procent! Je vhodné je zařadit, pokud si na maso (které je nejčastější zdroj bílkovin) moc nepotrpíte. Jejich výhoda je, že je můžete přidat téměř kamkoliv, poohlédněte se po chia a konopném semínku, které v pokrmu ani nepoznáte, zvýšíte ale mnohonásobně jeho nutriční hodnotu. Co třeba semínky příště posypat vaši ranní ovesnou kaši, palačinky nebo je přidat do jogurtu?

3) Zlepší kvalitu vlasů, pleti a nehtů


Semínka se pyšní opravdu obrovským výčtem vitaminů a minerálních látek. Najdete zde vitaminy skupiny A, B, C a mnoho dalších. Z minerálů obsahují hořčík, železo, draslík, vápník a zinek. Všechno, co potřebujete, nejen abyste se cítili skvěle, ale tato kombinace ozdraví i vaše vlasy, pokožku a zuby.

4) Dlouho vydrží


Na rozdíl od ostatních potravin se semínka jen tak nezkazí. Je třeba jen dbát na jejich správné skladování. Nejhorší jsou pro semínka proměnlivé teploty a vlhkost, jako například v garáži či sklepě. Uložte je do neprodyšného umělohmotného obalu a uchovávejte ve tmě. Semínka vám tak můžou vydržet až několik let.

5) Přírodní lék


Díky vysokému obsahu vlákniny, bílkovin, vitaminů a minerálů by se určitě dala považovat i za účinný přírodní lék. Nejrychleji to poznáte na vašem zažívání, díky vláknině, která už byla zmíněna na začátku, jsou semínka velmi účinná proti žaludečním potížím a zácpě. Zařaďte je ale i v případě, že trpíte kožním onemocněním nebo častými virózami. Jezte malou hrst semínek denně a uvidíte, že se budete cítit lépe.

6) Redukují zánět


Díky kvalitnímu zdroji omega-3 mastných kyselin mají semínka klíčový význam pro správnou činnost mozku, snižují riziko chronických chorob a působí protizánětlivě. Úžasným zdrojem je zejména lněné semínko, konopné semínko a chia semínka.

7) Bojují proti stárnutí


Antioxidanty účinně bojují proti volným radikálům, a tím omezují proces oxidace v lidském organismu. Zpomalují tak proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Bohatý zdroj najdete mimo jiné v chia a slunečnicových semínkách.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama