reklama

7 důvodů, proč se potíme: Může jít i o vážnou nemoc!

Proč se tolik potíme? Může za to životospráva, stres, ale i vážná nemoc. Kdy poznat, že je něco v nepořádku?

Pocení nejčastěji způsobuje fyzická námaha, stresové situace či vysoké teploty. Obzvlášť v období léta moc netoužíme po cestování v hromadných dopravních prostředcích, kde se to upocenými lidmi jen hemží, stoupá prodej deodorantů a lidé s tzv. "koláči sledovanosti" jsou terčem posměšků.

Ale pot nemusí být jen výsledkem nějakého náročného pohybu či slunného počasí, v mnoha případech patří mezi příznaky, které upozorňují na onemocnění. Každý lékař vám potvrdí, že potit se je lidské a jde o přirozenou reakci, kterou se tělo brání změnám teplot. Kdy pot signalizuje nemoc a o co může jít?

1. Stres je hlavní nepřítel

Hlavním spouštěčem pocení jsou emoce a je úplně jedno, zda se stydíte, bojíte nebo máte radost. Psychická nepohoda samozřejmě hraje ještě větší roli a nic nemění na tom, že čím více se potíme, tím jsme nervóznější a naopak.

Doporučujeme: Jak zabránit pocení přírodně?

Ve chvíli, kdy jste se začali nadměrně potit, i když jste zatím takový problém neměli, může jít o vážný projev deprese či silné úzkosti. S takovým problémem si nezahrávejte a vyhledejte odbornou pomoc.

2. Pozor na některé léky

Jedním z vedlejších účinků některých léků je nadměrné pocení. Nemluvíme o medikamentech snižujících horečku či proti nachlazení. Ale problém způsobují i některá antidepresiva, antikoncepce či léky na tlak a štítnou žlázu.

Pokud máte podezření, že se dostavují návaly horka či nadměrné pocení, neváhejte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře a probrat s ním možnou změnu léků.

3. Hormonální výkyvy

Máte-li tento problém v období menstruace, jde o běžné hormonální výkyvy, kterými nejčastěji trpí ženy v přechodu. Potíže mohou mít i mladé dívky, když je jim předepsaná hormonální antikoncepce. Nepříjemné pocení však trvá jen do toho okamžiku, než se hladina hormonů ustálí.

4. Pozor na vážné choroby

A jakou nemoc pocení nejčastěji signalizuje?

Zvýšená funkce štítné žlázy:

Pokud se potíte po celém těle a vaše kůže je lepkavá, mohlo by se jednat o zvýšenou funkci štítné žlázy. Onemocnění později doprovází další příznaky jako úbytek váhy, únava, bušení srdce, průjem.

Někdy může jít i o opačný problém, sníženou funkci štítné žlázy nebo špatně zvolenou léčbu tohoto onemocnění.

Hypoglykemie:

Silné pocení je příznakem poklesu cukru v krvi. Většinou je doprovázené třesem, slabostí, pocitem hladu, celkovou slabostí, bušením srdce. Na okolí působíte jako opilý člověk s rozostřeným viděním.

Infekce:

Jakýkoliv chronický zánět nutí tělo se bránit. Pacienti se nejčastěji potí hlavně v noci.

A jaké onemocnění může být příčinou?

  • Záněty močových cest
  • Zánět ledvin
  • AIDS
  • Tuberkulóza
  • Záněty dutin

Onemocnění s tímto nepříjemným příznakem je celá řada. Pro představu jsme vám některá další vypsali:

  • Neurologická onemocnění - roztroušená skleróza, syndrom karpálního tunelu
  • Nádorová onemocnění - lymfom
  • Hypovitaminoza D - nedostatek vitaminu D

5. Koření a bylinky jsou zákeřné

Za nadměrné pocení mohou některé bylinky nebo koření. Mezi nejběžnější patří pepř, skořice, zázvor nebo chilli. Prokrvují tělo a vypuzují vodu z těla. Určitě se vám po pálivém jídle orosí čelo a tento efekt trvá i několik minut po té, co jste spolkli poslední sousto.

6. Oblečení a ložní prádlo

V období horka nezapomeňte nosit prodyšné a savé materiály. Umělá vlákna nedovolují kůži dýchat a ta se brání tím, že se potí. Zcela jistě zapomeňte na syntetické materiály.

Náš tip: Jak funguje antiperspirant?

Důležité je častěji převlékat ložní prádlo, měnit si oblečení a také myslet na dostatečnou hygienu, která zabrání případnému množení bakterií a plísní na kůži.

7. Správná životospráva

Jak ukazují některé studie, příčinou bývá nevhodná skladba jídelníčku. Hlavními viníky jsou tuky a cukry. Vysoká hladina cukru v krvi celý organismus "zahřívá", a tím vede k nadměrnému pocení.

Stejně působí na tělo alkohol. Jsou-li vám koláče v podpaží nepříjemné, vyhýbejte se alkoholu. Ten rozšiřuje cévy a zvyšuje teplotu pokožky. Pokud přesto chcete popít s přáteli, volte raději víno nebo střik.

V neposlední řadě musíme zmínit i kofeinové nápoje, které nás sice udrží svěží a vzhůru, ale zvyšují činnost srdce, krevní tlak a v neposlední řadě se přidají návaly horka.

Jaké osvědčené triky používáte proti pocení? Co jej podle vás ještě způsobuje? Máte nějaké vyzkoušené deodoranty, které opravdu fungují? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemůžete zaostřit? Kdy vám brýle nepomohou?

5 nejoblíbenějších bylinek: Která u vás vyhrává?

Hledáte na léto něco nového a osvěžujícího?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama