reklama

6 alternativních způsobů, jak se zbavit bolesti hlavy

Kdo tímto neduhem trpí pravidelně, moc dobře zná všechna jeho úskalí. Bolest hlavy nebo dokonce migréna, bývá překážkou aktivního života. Nenechte se vyřadit z provozu i přes veškerou náročnost této choroby a zkuste vedle medikamentů vyzkoušet i alternativní způsoby zmírnění obtíží.

Foto: Thinkstock

Nejdříve si vyjmenujme příznaky migrény: nejen bolest hlavy, ale také závratě, ospalost, někdy i dočasná porucha- takzvaná aura. Můžete zvracet, nesnášet světlo, zvuky. Představte si v takovém stavu běžně zvládat své povinnosti. Přitom migréna může trvat dvě hodiny i dva dny.

Mnohé léky na migrénu zaberou na konkrétní symptom, ale na neduh jako takový vyzrát nedokáží. Jiné medikamenty, co slibují, že vás migrény zbaví, zase mají vedlejší účinky. Proto, když selhává klasická medicína, je čas poohlédnout se po alternativě.

Aromaterapie

Tento způsob může být velmi účinný. Jde o to, že vůně předávají signál do mozku a mohou snížit úroveň stresu. Máslo z máty peprné vás tedy nejen osvěží, ale působí i na nervový systém jako "ochlazovač". Smíchejte ho s trochou vody a vtírejte přímo do spánků. Pak se snažte co nejvíc uvolnit a dýchat zhluboka.

Akupunktura

Když je řeč o akupunktuře, stojí za to připomenout, že je skvělým způsobem, jak vyzrát na bolest těla obecně. Bohužel ne vždy máme na takový zákrok čas, obzvlášť před záchvatem migrény. Proto stojí takovým situacím předcházet a zapsat se na akupunkturu co nejdříve. Ve chvíli, kdy na vás ataka bolesti přijde, masírujte bod mezi palcem a ukazováčkem asi 10 až 20 vteřin, pak to stejné zopakujte na druhé ruce. Učiňte tak ještě než bude migréna v plné své síle.

Změna jídelníčku

Rafinovaný cukr, kofein, čokoláda, alkohol nebo plísňové sýry mohou být spouštěčem migrény pro ty, kteří k ní mají sklony. Samozřejmě, nemusíte se těchto pochutin vystříhat úplně, ale snížit jejích příjem vám prospěje. Změna jídelníčku se projeví po dvou až třech týdnech.

Hořčík

Nedávné výzkumy potvrdily, že během jakékoliv bolesti hlavy, se hladina magnésia v našem těle prudce sníží. Je možné, že nepřijímáte tolik hořčíku, kolik vaše tělo vyžaduje, proto proberte se svým lékařem možnosti různých doplňků stravy, které vám tento důležitý prvek

Zázvor

Kořen zázvoru využíváme při nachlazení, ale výzkumy z roku 2014 a 2018 ukázaly, že funguje na migrénu podobně intenzivně jako léky. A to bez vedlejších účinků. Nakapejte šťávu ze zázvoru do svého ranního smoothie nebo smíchejte 1/8 kořene zázvoru s medem a teplou vodou. Účinky úlevy byste měli ucítit už za 20 minut.

Jóga

Relaxace, uvolnění, méně stresu a posílení svalů má na bolesti obecně pozitivní vliv a dokáží pomoct i s migrénou. Cvičit musíte dvakrát týdně minimálně, je jedno zda doma nebo ve studiu.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama