reklama

Budíte se unavení? Naučte se, jak skoncovat se špatným spaním jednou provždy

Nemůžete večer usnout a když už zaberete, tak se ráno budíte nevyspalí? Převalujete se z jedné strany na druhou a jen zíráte, jak ubíhají minuty? Pak si prostudujte následující článek.

Foto: iStock

Přes den jste unavení, malátní a večer jako na potvoru nemůžete zabrat. Známe to. Máme pro vás ale dobrou zprávu, jsou způsoby, jak s tímto cyklem konečně skoncovat.

Výběr správné matrace

Jedno z nejdůležitějších kritérií pro opravdu kvalitní spánek je správná matrace. Zda vybírat tvrdší či měkčí záleží na mnoha faktorech - třeba na váze nebo na tom, jak spíme. Odborníci radí, že tvrdé matrace se hodí spíše pro lidi s vyšší váhou nebo pro ty, kteří spí na zádech, či břichu. Po měkkých matracích by pak měli sáhnout ti, kteří jsou lehcí a spí na boku. Je to ale samozřejmě taky hodně o zvyku. Pokud jste muší váha, spíte na boku a máte holt raději tvrdé matrace, určitě neměňte. Vybírejte ale takovou, která je z kvalitního materiálu a pro jistotu si nechte ve výběru odborně poradit.

Na barvě záleží

Když jsem ještě chodila na střední, nechala jsem si pokoj vymalovat na žluto-červeno. Vážně. Dvě stěny byly žluté a dvě stěny tmavě rudé. Doteď nevěřícně kroutím hlavou, že mi to rodiče tehdy dovolili. Díky, mami. Každopádně to byla úžasná zkušenost, protože jsem si tak na vlastní kůži mohla vyzkoušet, jak moc nás barvy ovlivňují. Nebyla jsem schopná se v pokoji uklidnit a špatně se mi usínalo. Proto vás moc prosím, alespoň v ložnici upusťte od šílených barev a raději zvolte jemné příjemné odstíny. Pokud máte rádi barvy, sáhněte po světle modré nebo jemně fialové.

Pohodlné oblečení

Abychom usnuli, musíme se cítit dobře. A s tím souvisí i správný výběr oblečení. Volte pohodlné volné kousky z přírodních materiálů, jako je například bavlna. Pokud je vám zima, klidně si navlékněte na nohy ponožky.

Rutina před spaním

Stejně tak jako vám vaše ranní rutina - vyčistit si zuby, posnídat, uvařit si kávu - pomáhá probrat se, tak přesně tak vám ta vaše večerní může pomoci usnout. Doporučujeme uvařit si zklidňující bylinkový čaj a dopřát si teplou koupel. Proč koupel? Studie ukazují, že díky teplé koupeli vám stoupne teplota těla a poté relativně rychle klesne, což navozuje pocit únavy.

Bez mobilu ani ránu?

Alespoň hodinu předtím, než půjdete spát, omezte mobil, tablet a ano, počítá se tady i čtečka knih. Všechny tyto přístroje vyzařují modré světlo, kvůli kterému se vám pak špatně usíná i spí. Místo toho si vezměte do ruky tu knihu, kterou si chcete už půl roku přečíst (doporučujeme se neponořovat do encyklopedie, ale vybrat si před spaním lehčí literaturu) a nebo si pusťte klasickou televizi. Nezapomeňte ji ale předtím, než vám spadnou víčka, vypnout.

Dýchací technika, díky které okamžitě usnete

Převalujete se z boku na bok a počítání oveček vám nepomáhá? Chápeme, nám taky ne. Místo toho, abyste sáhli po prášku na spaní, vyzkoušejte dýchací techniku, kterou doporučuje doktor Andrew Weil: Lehněte si pohodlně na záda a špičku jazyka přilepte na vrchní patro jako byste chtěli říct L, jazyk v této pozici zůstane po celou dobu dýchání. Vydechněte pusou a nadechněte se nosem po dobu 4 sekund, zadržte dech na 7 sekund a vydechněte pusou po dobu 8 sekund. Toto se počítá jako jeden dech, zopakujte ještě minimálně třikrát (za předpokladu, že do té doby neusnete).

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama