reklama

6 letních zrad. Kvůli nim nezhubneme ani letos

Většině lidí se navzdory předsevzetím v léta zhubnout prostě nepodaří. Tady je šest pastí. Do kterých jste spadli vy?

Foto: Thinkstock

Že se v létě snadno hubne? To by nám nesměl život házet klacky pod nohy. Tady je letních zrad, které vám zkazí plány na letní vylepšení postavy.

Potvrzuje to zářijový nával v tělocvičnách a posilovnách, skoro stejně velký jako po Vánocích. Většině lidí se totiž navzdory předsevzetím v léta zhubnout prostě nepodaří. Tady je šest důvodů

Nepravidelný režim

Spousta pohybových aktivit přes prázdniny odpadne, protože například v tělocvičnách je zavřeno. A když teploty šplhají ke třicítce a často i ke čtyřicítce, nechce se nám vůbec nic, i když se ve fitku svítí až dlouho do noci. Dáme přednost povalování - ať už u vody, nebo lenošení na gauči. Nedostatek pohybu, který jinak přes rok provozuje, se může projevit už po třech týdnech. 

Doporučujeme: Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

Vysoké denní teploty nás taky přimějí odsunout jídlo až na večer, kdy se přece jenom trochu ochladí. A tak si to vynahradíme! Nepravidelný přísun jídla se taky brzy projeví. Zvlášť když jedinou pravidelností jsou grilovačky!

Světlo

To, že je venku dlouho světlo nás automaticky nutí jinak vnímat čas. Pro vaše tělo ovšem tento "optický klam" neplatí. I když jste dlouho vzhůru, tělo ve večerních hodinách spaluje a pracuje daleko pomaleji než během dne, a má větší tendenci ukládat. Zvlášť když si dáte pokrm, který obsahuje víc sacharidů.

Žízeň

Musíme to opakovat? Už dlouho lékaři varují, že jedním z nejhorších nepřátel štíhlé linie jsou nápoje. Pivní pupek můžete mít i z limonád, džusů. různých kol, ledových čajů  - všechny tyto nápoje jsou obvykle plné cukru. V létě, kdy pijeme víc, pak také přijímáme spoustu prázdných kalorií.  Stejně negativně se ale projeví, když pijete obyčejnou vodu, ale pijete jí málo!

V poslední době k těmhle hříšníkům přibyly i smoothie a samozřejmě rostoucí obliba koktejlů. Víte, že takové "plnotučné" mojito nebo čím dál oblíbenější Cuba Libre se svou energetickou hodnotou (vezměte, do jak velkých sklenic se servíruje!) vyrovná menšímu obědu? A zůstali jste jen u jednoho drinku?

Dovolená

Chceme si užít!  Za své vezmou poslední zbytky denního řádu. Ráno dlouho spíme, večer ponocujeme a v dlouhých letních nocích  zlikvidujeme, na co dostaneme chuť. Dovolené all inclusive jsou známou pastí, z níž člověk s mlsným jazykem nebo slabou vůlí nevyvázne.

Náš tip: Začněte zdravou snídaní: Nejlepší recepty na smoothie

Ale pozor, stejný efekt v podobě pár kilo nahoře může snadno mít i levnější tuzemská varianta. Pizza, párek v rohlíku, smažák do ruky, langoše, opečená klobása  stejně jako klasický "hambáč" jsou asi tak nejdostupnějšími jídly, která můžete potkat v českých kempech a na koupalištích.

Letní choutky

Člověk by řekl, že s vyšší teploty omezí chuť k jídlu. Jenže to by tu nesměly být hory lákavého ovoce, které je plné cukrů. Samozřejmě, jde o zdravější variantu, ale pořád jsou to cukry, které patří k nejhorším viníkům našeho tloustnutí

Američané likvidují zmrzlinu ve velkém celý rok a podle toho mnoho z nich vypadá. U nás se na mražené krémy vrháme právě až s teplým ročním obdobím. A za ty tři až čtyři měsíce jí stačíme každý včetně kojenců sníst tři litry - to říká statistika! O kolik z toho jste se zasloužili vy?

Klimatizace

Zatímco stále častěji se vyskytující vedra naši chuť na jídlo podprahově brzdí a tělo kromě toho pocením spaluje více energie, uměle podchlazené prostory klimatizací v nás vyvolávají pocit hladu a nutí nás jíst. "Zároveň jsme prokázali, že prudké teplotní rozdíly zvyšují potřebu se najíst," doplňuje profesor Vincent Black z Institutu pro vliv změn teplot na zdraví člověka v Miami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč řešit každé kilo. Tuk se nesmí usadit

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama