reklama

5 tipů od odbornice: Jak si vybrat trenéra ve fitku

Chcete cvičit? Vyberte si dobře trenéra. Jinak může cesta z posilovny vést přímo do ordinace fyzioterapeuta nebo na rehabilitaci.

Foto: Thinkstock

Odhodlání vyrazit do fitka je první krok ke zlepšení kondice. Neméně důležitý je ale výběr trenéra, který nás cvičením bude provázet.

"Lektor bez dostatečné kvalifikace totiž může způsobit více škody než užitku. Cesta z posilovny pak může vést přímo do ordinace fyzioterapeuta," potvrzuje Jana Havrdová, televizní moderátorka, úspěšná sportovkyně a prezidentka České komory fitness. S jejím přispěním přinášíme pětici tipů, jež vám při výběru lektora mohou pomoci:

Sympatie až na druhém místě

Ano, měl by se vám líbit, ale rozhodně to neznamená, že půjde o sex. Sympatie však hodně pomohou udržet pevnou vůli a vytrvalost, a taky přispějí k tomu, že vás cvičení bude bavit. Přesto by neměly být při výběru trenéra jediným kritériem. Pouze kvalitní vzdělání fitness instruktora zaručuje, že cvičení bude zdravotně nezávadné - a naopak vám prospěje. Ať už je vaším cílem zlepšení kondice, postavy nebo rovnou zhubnutí.

Doporučujeme: Nejsme jako oni: Ženy musí cvičit jinak!

Kvalifikovaný trenér se musí orientovat v oblasti anatomie, fyziologie, výživy, zdravovědy a dalších oborů.  Jen tak dokáže motivovat děti, dospělé i starší cvičící ke změně životního stylu.

Trenér je tu pro vás

Trenér vám musí ochotně poskytnout dostatečné informace o cvičení a dohlížet na to, abyste cviky vykonávali správně a efektivně. Jestliže se fitness instruktor během vaší lekce více věnuje dění v posilovně, svému mobilnímu telefonu nebo hovorům s dalšími návštěvníky a známými, nezajímají ho pravděpodobně vaše výsledky a kondice, ale spíše suma, již mu dodáte do kapsy. A to je špatně. Proto neprofesionálního trenéra, který se vám dostatečně nevěnuje, bez milosti vyměňte. Ohromujících výsledků pod jeho vedením pravděpodobně nedosáhnete.

Pekáč buchet kvalitu nezaručí

Vyrýsovaná postava s hrajícími svaly nemusí být nutně zárukou profesionálního přístupu a dostatečné kvalifikace instruktora. Jana Havrdová k tomu dodává: „Pokud nemá instruktor či trenér potřebné vzdělání a zkušenosti, není schopný správně sestavit program cvičení, nedokáže cvik sám správně předvést a cvičícího opravovat. To vše může způsobit nepřiměřené přetížení těla, které se v lepším případě projeví druhý den ráno namoženými svaly, v tom horším bolestmi zad, kolen nebo jiných částí těla. Dobrý úmysl začít cvičit a třeba i zhubnout pak nezřídka končí u lékaře."

Každý potenciální klient by se proto měl ujistit, zda má jeho budoucí trenér vhodné předpoklady a znalosti k tomu, aby jeho tréninkový program vedl správným směrem.

Má správnou kvalifikaci?

Fitness se vyučuje v podstatě pouze na VOŠ a VŠ tělovýchovného směru, kde je většinou pouze součástí širších osnov. Na trhu sice funguje velké množství akreditovaných i neakreditovaných center, ovšem konkrétních znalosti a dovednosti absolventů se často výrazně liší. 

Přečtěte si: Jak poznat, kdy je cvičení příliš?

Jediné ucelené standardy znalostí a dovedností nabízí Národní soustava kvalifikací. Ta zájemcům umožňuje absolvovat kurz zakončený zkouškou z profesní kvalifikace, která zajistí, že konkrétní trenér či instruktor ovládá nejméně to, co předepisují standardy.

Nepojte se zeptat

Pokud informace o vzdělání a kvalifikaci trenéra nenaleznete přímo ve fitness centru či v jeho profilu na webových stránkách zařízení, nebojte se ho zeptat přímo. Kromě peněz za lekce mu budete svěřovat také své zdraví, a proto je zcela na místě, že se chcete ujistit o jeho odbornosti. Napovědět může i cena za poskytované služby - pokud je podezřele nízká, buďte na pozoru. Je-li naopak ve srovnání s kolegy nepřiměřeně vysoká, opět se nebojte pátrat po důvodu.

"Pomoci by také mohly informace v Českém registru fitness profesionálů, v němž je aktuálně více než 2300 subjektů. Každý z nich má svůj profil, kde může uvést místa, kde působí, své specializace a prokázat, jaké má vzdělání," upozorňuje Jana Havrdová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Jak se změnilo cvičení za posledních sto let?

Nebezpečná krása: Která kosmetika způsobí alergii?

Dárcovství plazmy: Jenom kšeft, nebo dobrý skutek?

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama