reklama

5 nejdivnějších nemocí světa

Modrá barva pleti, mrtvolná tvář a odpoutanost od emocí. Kreativita přírody je nekonečná a láme hlavu nejen lékařům. Ti si mnohdy s roztodivnými nemocemi nevědí rady

Zoe Saldana ve filmu Avatar
Zoe Saldana ve filmu Avatar | Foto: Profimedia.cz

Modrá barva pleti, mrtvolná tvář a odpoutanost od emocí. Kreativita přírody je nekonečná a láme hlavu nejen lékařům. Ti si mnohdy s roztodivnými nemocemi nevědí rady.

Infarkt, cukrovka, zápal plic - není sice o co stát, ale aspoň jde o nemoci známé a poměrně běžné, s nimiž si doktoři vědí rady. Přinejmenším je aspoň obvykle poznají. Pak existuje řada dalších problémů, které jsou tak neobvyklé, že se nemocný hodně naběhá po různých ordinacích, než jsou lékaři schopni stanovit diagnózu. Ale pak existuje ještě jedna možnost. Ta nejhorší.

Vzácné a strašné

Občas se totiž objeví i takové nemoci, které sotva mají svůj název, a po světě se vyskytují sotva v několika desítkách případů. A většinou pro ně neexistuje žádná léčba. Tady je pár příkladů.

Příběh jako z hrůzostrašného filmu. Roztomilou dětskou tvář začínají brázdit vrásky. Zanedlouho se dostaví i stařecké nemoci a smrt.

Nemoc označovaná jako progerie je způsobena předčasným a urychleným rozvojem stařeckého vzhledu a nemocí. Dítě má proto stařecký výraz a umírá v mladém věku. Na světě bylo zaznamenáno asi sto padesát případů této nemoci.

Bez emocí

Kamennou tvář má na svědomí Moebiův syndrom. Způsobuje naprostou odpoutanost lidské tváře od emocí. Lidé postižení tímto syndromem se nemohou smát, mračit a hýbat očima ze strany na stranu. Nekontrolují ani mrkání a mnohdy spí s otevřenýma očima.  Příčinou smutné nemoci, která neumožňuje pohyb obličejových svalů, jsou nerozvinuté nervy ve tváři.

Chladná pleť jako vystřižená z fantasy knih je důsledkem methemoglobinemie. Účinkem toxických látek dochází u lidí postižených touto nemocí k nadměrné oxidaci hemoglobinu. Krev se překysličí a pleť dostane namodralý nádech. Nemocí trpěla celá rodina v Apalačských horách v USA. Ne nadarmo proto dostala označení „modrá rodina".

Jako zvíře

Zvířecí podoba je zase dílem hypertrichóze. Nemoc označovaná jako syndrom vlkodlaka způsobuje nadměrný růst ochlupení na těle, a to včetně obličeje. Vzácnou genetickou poruchou je postiženo v Mexiku sedmnáct členů jedné rodiny.

Úděs vyvolá také onemocnění, při kterém se část lidského těla proměňuje v kost. Člověk, který trpí kostnatěním měkkých tkání, reaguje odlišně na vlastní zranění. Postižené místo tak nezačne obrůstat pojivovou tkání, ale tvrdou kostí.

Boje různých pacientů, jejich snahy o přežití a velké okamžiky jejich zápasu s různými nemocemi mohou diváci sledovat v pravidelném pořadu Městská nemocnice, který vysílá stanice Zone Reality každý všední den vždy od 12:15 a 18:05.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama