reklama

5 kroků k efektivní očistě jater

S blížícím se jarem mnozí uvažují o detoxikaci. Nejvíc nám prospěje "úklid" v chemické továrně našeho těla, kde se škodliviny soustřeďují.

Foto: Thinkstock

S blížícím se jarem mnozí uvažují o detoxikaci. Nejvíc nám prospěje "úklid" v chemické továrně našeho těla, kde se škodliviny soustřeďují.

Játra pracují nepřetržitě. Pokud je budete přetěžovat, může dojít k jejich poškození. Ulevte jim proto pomocí několika jednoduchých triků - bylinky a čaje často dokážou zázraky.

Pro život nezbytné

Játra jsou důležitý orgán, i když se na ně často zapomíná. Vyrábí žluč, která pomáhá při trávení tuků, i proteiny důležité pro srážení krve. Jsou schopná uchovávat energii v podobě zásobního cukru a odstraňovat toxické látky z našeho organismu. Toxické přitom nemusí být jenom léky nebo alkohol, ale i odpadní látky vzniklé během metabolismu.

Doporučujeme: Téma: Játra

Detoxikační činnost jater je pro náš organismus nezbytná. Díky ní jsou všechny ostatní orgány zásobeny čistou krví, což umožňuje jejich správnou funkci. Pokud jsou játra poškozena, podepíše se to i na našem celkovém zdravotním stavu.

Inspirace tradiční medicínou

Játra mají jednu velice výhodnou vlastnost - jsou schopná regenerace. A stačí několik malých změn vašeho jídelníčku, které jim v této činnosti pomohou.

Zelený čaj. Obsahuje ze všech druhů čajů nejvíce antioxidantů. Podle studií pomůže k očištění jater 10 šálků tohoto nápoje denně. Pro začátek ale postačí, když vynecháte ostatní druhy čajů či kávy a vyměníte je za ten zelený. Je stejně povzbuzující a navíc zdravější.

Listy pampelišky lékařské. Listy i stonky pampelišky jsou plné vitamínů a minerálů. Přidejte si jich pár do salátu, jsou nejen zdravé, ale i chutné.

Karí. Toto indické koření obsahuje množství kurkumy, která působí jako silný antioxidant, pomáhá bojovat proti zánětům a navíc usnadňuje tvorbu žluči. Indická a marocká kuchyně je karí plná, nechte se inspirovat některými tamními recepty.

Artyčoky. Mezi ostatní zeleninou jsou artyčoky pro játra číslem jedna. Podle italské studie jsou dokonce schopné pomoci při léčbě virových hepatitid.

Ostropestřec. Tento "obyčejný" bodlák má blahodárný vliv na všechny jaterní funkce. Můžete si ho doma pěstovat sami nebo zakoupit ve formě doplňků stravy.

(jez)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce a játra: Jaká je pravda?

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama