reklama

5 jednoduchých kroků, které vám pomůžou skoncovat s prokrastinací

Možná to znáte taky. Povinnosti, které vás zrovna dvakrát nebaví, opakovaně odkládáte a jen pomyšlení na ně ve vás budí nepříjemné pocity. Úkoly se hromadí a ve chvíli, kdy je jich už příliš, najednou nevíte, odkud začít. A tak raději nezačnete vůbec...

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Prokrastinace je chorobná tendence odkládat plnění činností a úkolů, zejména těch nepříjemných, na pozdější dobu. Často jsou u prokrastinace tyto činnosti nahrazovány nedůležitými, nebo dokonce žádnými činnostmi. Prokrastinace není zaměnitelná s leností nebo odpočinkem.

S prokrastinací je spojena tzv. rozhodovací paralýza. V praxi to znamená, že člověk není schopen se rozhodnout a zvolit si z více možností. Složitější výběr vede k odkládání rozhodnutí.

  Na zítra odkládejte pouze ty věci, které jste ochotni nechat po své smrti nedokončené. Pablo Picasso prokrastinace, žena.cz

Prokrastinace může vyústit ve stres, pocit viny, psychickou krizi a ztrátu výkonnosti. Spojení těchto pocitů může vést k další prokrastinaci, vytvářející tak začarovaný kruh.

Někdy si s prokrastinací poradí člověk sám, jindy potřebuje pomoc odborníka. My pro vás dnes máme 5 tipů, jak s prokrastinací začít pracovat a skoncovat s ní.

Prolistujte si naši grafiku a zjistěte, jak na to.

reklama
reklama