reklama
 

5 důvodů, proč používat kokosový olej

Kam se podíváme, tam se o něm mluví. Co je na kokosovém oleji ale tak zázračného? Proč ho používat a čím se liší od jiných olejů?

Foto: iStock

Kokosový olej je všestranný pomocník. Ráno vás provede vaší zubní hygienou a rovnou si na něm usmažíte vajíčka k snídani. Přes den nanesete na suché lokty a ruce a večer natřete na tělo a pleť...

1) Je skvělý na smažení
Kokosový olej je na rozdíl od jiných olejů stálý i při vysokých teplotách. To znamená, že si uchovává své úžasné složení a vlastnosti, i když na něm smažíte. Zároveň se při smažení neuvolňují škodlivé látky, jako je tomu například u za studena lisovaného panenského olivového oleje (proto se tento olej používá jen do studené kuchyně). Lze na něm smažit cokoliv, od vajíček po maso. Výsledné jídlo bude mít jemně kokosovou chuť, ale nic extrémního. Pokud si na kokosovou příchuť nepotrpíte, mám pro vás dobrou zprávu, olej se dá zakoupit i bez kokosové chuti. Doporučuji ale vyzkoušet i ten klasický, možná vás překvapí.

2) Dodá okamžitou energii
Díky tomu, že je složen z lehce stravitelných nasycených mastných kyselin středně dlouhého řetězce, se rychle dostává do jater, kde je přeměněn na okamžitou energii. Jeho tuky tak nemíří do tukových zásob, což je pro naši linii výborná zpráva! Zkuste přidat lžičku třeba do smoothie. Nejenže vás nakopne, navíc pomáhá strávit vitaminy z ovoce a zeleniny, protože mnohé z nich jsou rozpustné pouze v tucích. To znamená, že kdybyste si alespoň kapku oleje nedopřáli, tak vaše ovocná a zeleninová vitaminová bomba nebude mít až takový efekt.

3) Skvělý pomocník na trávení
Je výborný při nadýmání, poruchách zažívání a syndromu dráždivého tračníku. Jeho protizánětlivé a antibakteriální složky pomáhají v boji proti bakteriím a plísním, které občas mohou naše zažívání narušit.

4) Péče o vlasy, pleť a tělo
Nejenže se jedná o skvělý doplněk v kuchyni, ale rovnou ho můžete nanést i na vaše vlasy, pleť a tělo. Obzvláště v zimních měsících se hodí. Krásně vyživí suché, polámané a i barvené vlasy. Naneste olej o velikosti oříšku (pokud je v tuhé podobě, což je v zimních měsících časté) do suchých vlasů, spíše do spodní délky, abyste se vyhnuly mastnotě u vlasové pokožky. Krom vlasů se hodí skvěle i místo krému, obzvláště pokud máte problémy s extrémně vysušenou pletí. Můžete nanášet i lokálně na místa, na kterých je to potřeba. Perfektní je také na pokožku vysušenou od sluníčka, takže ho přibalte do tašky i v letních měsících. Používat ho můžete na celé tělo, poslouží také místo tělového mléka po koupeli, jako bonus budete krásně vonět po kokosu.

5) Místo zubní pasty
S tou všestranností ještě nekončíme. Znáte to, chystáte se na dovolenou nebo na víkend pryč z města a zapomenete si vaši kosmetickou taštičku. Zachrání vás právě "kokosák". Nejen na vlasy, pleť, tělo, ale také pro vaši zubní hygienu. Můžete ho totiž použít i místo klasické zubní pasty. Ozdravuje zuby, dásně, má lehce bělicí účinky. Působí protizánětlivě a ničí bakterie v ústní dutině. Je ale obtížné si na něj zvyknout, jsme už přece jen naučení na tu příjemnou mentolovou chuť, kterou známe z klasické zubní pasty. Proto pokud se pasty úplně nechcete vzdát, zkuste kokosovým olejem alespoň krátce zuby přejet poté, co si zuby vyčistíte klasickým způsobem.

Jak jste na tom s kokosovým olejem vy? Používáte ho?

Související

reklama

Komerční tip

reklama