reklama

5 druhů kašle: Zvládnete to i bez antibiotik

Nekašlete na kašel. Co vám pomůže a uleví u jednotlivých typů kašle.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kašlete a ne a ne se kašle zbavit? Nemusíte hned běžet k odborníkovi, tělo si často pomůže samo. Stačí ho jen trošku podpořit.

Obvykle na samotný kašel nijak nefungují ani antibiotika. Tělo totiž potřebuje zbavit "odpadu" v dýchacích cestách, což zkrátka trvá určitý čas a urychlit se to vlastně nedá.

Suchý nebo vlhký?

Téměř tři týdny jsou podle odborníků normální, protože kašel je obranný reflex a tělo ví, proč to dělá. Až bude čas, což podle odborného magazínu Annals of Family Medicine bývá v průměru po osmnácti dnech, potíže obvykle samy ustoupí.

Doporučujeme:  Detox pro plíce: Čím se zbavit kašle i po cigaretách

K tomu, abychom si v průběhu této doby ulevili, pomůže stanovit, jaký druh kašle trápí právě vás.

I když vlhký kašel s produkcí hlenu, trvá relativně dlouho, není nutné propadat panice. lepší je vydržet - pokud totiž nasadíte léky na vykašlávání, situaci se jedině zhorší - budete pak kašlat prakticky bez ustání. Odborníci upozorňují, že kapky nebo tabletky proti kašli by se měly brát nejpozději do pěti hodin odpoledne, aby vás v noci neutrápily.

Suchý kašel dráždí sliznice překrvením a zhoršuje se v suchém a teplém prostředí. Takový kašel se vyplatí tlumit a zároveň užívat prostředky, pokud možno přírodní, na jeho uvolnění.

Kdy pomohou bylinky?

Kašel po viróze: Je příznakem doprovodného nachlazení a přetrvává, i když se rýmy zbavíme. Tady pomohou bylinné sirupy Zkuste si koupit bylinky na čaj (podběl, yzop, máta, eukalyptus) nebo bylinkový sirup  Pomáhá už i samotné pití teplých nápojů a čajů.

Průduškový kašel: Tento kašel doprovází zahlenění. Jde o zánět průdušek nebo bronchitidu, který způsobuje stejný virus jako nachlazení, ale zánět se rozšíří hlouběji v dýchacích cestách. Pijte více tekutin.  Tento druh kašle se "drží" i po přeléčení antibiotiky ze sekundární bakteriální infekce. Samočistící schopnost organismu podpořte opět bylinnými čaji  a sirupy.

Suchý noční kašel: Často je způsobují léky proti vysokému krevnímu tlaku, ale obvykle jde o důsledek příliš suchého a teplého vzduchu v místnosti, kde spíme. Ztlumte topení, pootevřete okno a snažte se i jinak zvlhčit vzduch v ložnici. Existují speciální přístroje,  využít můžete i okrasnou fontánku nebo prostě mokrý ručník na topení. Pokud vám suchý kašel, který se zhoršuje v noci, narušuje spánek a krátí dech dlouhodobě, k lékaři nejspíš nakonec muset budete. Může se jednat o známky astmatu nebo CHOPN.

Černý kašel: Zdánlivě vymýcená choroba se v posledních letech vrací s plnou silou. To proto, že dorazily ročníky, pro které už přeočkování nebylo  povinné. Projevuje se jako nekontrolovatelné záchvaty kašle, při kterém se člověk téměř dusí a vydává typické zvuky, podobné kokrhání.  Pro kojence a staré lidi může být smrtelný. Obvykle trvá šest týdnů. Doporučuje se pít co nejvíce vody, antibiotika pomáhají, pokud se nasadí včas.

Kašel při pálení žáhy: Tento druh kašle vás doprovází po jídle nebo vás budí v noci nepříjemnými kyselými šťávami, které se vrací z žaludku nahoru. Vyplatí se nepřejídat se na noc a nejíst příliš pozdě v noci. Zpětnému pohybu kyselin může zabránit polštář navíc.

Kdy to sami "nedáte"

  • Kdo kouří, ten kašle. Pokud neumíte přestat, nechte se čas od času vyšetřit rentgenem. Pokud kašlete krev, tak utíkejte na plicní ještě dnes. Stejně tak by vás měla varovat dušnost, úbytek na váze, únava nebo bolesti hrudníku. Rakovinu plic způsobuje z téměř 90 % kouření.
  • "Já mám snad tuberu!" Možná to není až takový vtip, jak si myslíte. Toto infekční onemocnění je na největším vzestupu za posledních 40 let. 
  • Kašlete skoro pořád, zadýcháváte se při námaze a cítíte obrovskou únavu? Při srdeční slabosti se v plicích může hromadit tekutina, a proto následuje kašel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí rakytníkový olej: Pomůže kráse i imunitě

Jídla proti kráse: Po čem budeme vypadat starší?

Cirhóza není jen z alkoholu. Nakazit se dá snadno

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama