reklama

4 způsoby, jak se zbavit pigmentových skvrn

Také jste si jako památku na slunečné dny odnesli pigmentové skvrny? Jak se jich zaručeně, ale šetrně zbavit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Patříte mezi ty, kdo si jako památku na slunečné dny odnesli pigmentové skvrny na různých místech těla? Určitě byste se jich rádi zbavili. Který způsob je zaručený, ale zároveň šetrný?

Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace vznikají nadměrnou tvorbou kožního barviva v pokožce a to nejčastěji v oblasti obličeje, krku, dekoltu nebo rukou.  Příčiny mohou být i v genetické dispozici, ale velmi často si je přivodíme sami.

Na co si dát pozor?

"S problematikou pigmentových skvrn se setkáváme velice často, obzvlášť ženy mají ke vzniku hyperpigmentací větší sklon. První příznaky se mohou objevit v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce nebo v menopauze. Hyperpigmentace vznikají ale také působením slunečního záření nebo častým opalováním v soláriu," připomíná MUDr. Monika Kavková, primářka z kliniky Yes Visage.

S primářkou Kavkovou jsme rozebrali jednotlivé postupy při odstraňování nevítaných tmavých skvrn. Zároveň zjistíte, na co si při nich dát pozor a jaká omezení v tom kterém případě na vás čekají.

1. Laser

Odstranění pigmentových skvrn je možné dosáhnout pomocí laseru, který zasáhne přímo pigmentovou skvrnu a nepoškodí okolní tkáň. "Při odstraňování pigmentových skvrn se používá špičková laserová technologie, která funguje na principu selektivní fototermolýzy, při níž laserový paprsek spaluje barvu v pigmentové skvrně," vysvětluje doktorka Kavková jednu z metod odstranění. 

2. Chemický peeling

Velice často prováděnou formou odstraňování pigmentových skvrn, je chemický peeling. "Pomocí chemického peelingu lze odstranit svrchní vrstvy kůže a tím i melanin - kožní pigment.. Chemický peeling nepůsobí na melanocyty ani neovlivňuje tvorbu melaninu v těle. Ošetření touto metodou způsobuje omlazení pokožky a zlepšení jejího vzhledu," popisuje MUDr. Monika Kavková.

Doporučujeme: Téma: Péče o pleť

Chemický peeling slouží k odstranění  pigmentových skvrn, ale i ke zlepšení stavu akné. Principem této metody je aplikace kyseliny glykolové na pokožku. Ovocné kyseliny (AHA - Alpha Hydroxy Acids), které se na pokožku aplikují, se vyskytují například v citrónech, v jablkách, v cukrové řepě nebo třeba ve víně a kyselém mléce. Kyseliny rozruší strukturu mezi jednotlivými buňkami a tak mohou odumřelé buňky odpadávat. Místo poškozených buněk vznikají buňky nové.

Bezprostředně po ošetření je zapotřebí vyhnout se slunečnímu záření.

3. Kosmetika a terapie léky

Kromě běžně dostupných kosmetických přípravků je možné vyzkoušet k odstranění pigmentových skvrn léky, jako je například hydrochinon, retinoid, kyselina diová, kyselina azealová a další. Léky jsou ve většině případů dobře snášeny, jen zřídka se mohou vyskytnout nežádoucí projevy na kůži.

Díky podání léků dochází k omezení tvorby melaninu, který způsobuje pigmentové skvrny a také k jeho rovnoměrné distribuci v pokožce a tím pak dochází ke stírání hranice mezi tmavou pigmentovou skvrnou a okolní pokožkou. Skvrna nebo znaménko jsou pak méně patrné.

4. Chirurgické odstranění

Poslední metodou, jak se zbavit nechtěných pigmentových skvrn, znamének nebo névů, je jejich chirurgické odstranění. Po terapii je však nutno pleť po dobu tří měsíců chránit před slunečním zářením a používat ochranné krémy s vysokým UV filtrem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 kosmetických přípravků, které nesmí přijít na tvář

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

Procházka v lese mě málem připravila o život

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama