reklama

300 tisíc Čechů neví, že má astma: Patříte mezi ně?

Na 300 000 Čechů netuší, že má vážnou nemoc. Na suché pokašlávání a občasnou bolest na prsou si už zvykli a nevědí, že jde o astma

Foto: Isifa/Thinkstock

Na 300 000 Čechů netuší, že má vážnou neléčitelnou nemoc. Na suché pokašlávání a občasnou bolest na prsou si už zvykli a nevědí, že jde o astma.

Namáhavé dýchání, častý kašel, rychlá únava a dechové potíže při pohybu - to vše mohou být varovné signály. Pokud zároveň trpíte alergickou rýmou nebo alergickým ekzémem, je pravděpodobnost astmatu několikanásobně vyšší.

Máte stálou rýmu? Skončíte s astmatem

Lidé, kteří trpí chronickou rýmou, mají dokonce třikrát až čtyřikrát vyšší riziko astmatu. Tato nemoc se v poslední době velmi rozšířila. Každoročně přibude v ČR přibližně 13 000 nemocných. Jejich aktuální počet je přibližně 500 000. Odhady odborníků o počtu těch, kdo o své nemoci nevědí, se pohybují mezi 250 000 a 350 000 lidí. 

Jde o  neinfekční zánětlivý stav, postihující především průdušky, při kterém se zužují dýchací cesty a dýchání se stává obtížným. Trápí až 10 až 15 % dětí,  čím dál častěji se projeví už v předškolním věku. Mohou za to především vlivy prostředí v domácnostech - kouření, životní styl, zvyšující se množství průmyslově vyráběných potravin,  i rostoucí znečištění životního prostředí.

Hrozí dokonce udušení

Čím dříve nemoc propukne, k tím horším následkům se pacient v průběhu let propracuje: astmatické záchvaty, dušnost, neschopnost pohybu. S dušností se pojí také lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou, protože plíce  se potýkají s vysokým odporem.

Doporučujeme: Téma: dýchání

Při těžším záchvatu astmatu může působit obtíže i taková běžná věc, jakou je řeč. Akutní záchvat dušnosti může být doprovázen i úzkostí či až strachem z udušení a bohužel může, bez včasné lékařské pomoci, skončit i smrtí.

Zpozornět byste především měli, pokud e při dechu ozývá pověstné "hvízdání" - u dospělých i u dětí.  Přesto mnoho lidí nedokáže příznaky této choroby rozpoznat včas.

S léčbou astma začněte včas

"Pro účinnou léčbu astmatu je nejdůležitější včas toto onemocnění odhalit a zavést potřebnou terapii. Mnoho lidí vůbec netuší, že astmatem trpí oni sami nebo jejich děti," říká prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc. z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol a ředitel České iniciativy pro astma.

Přitom se Asthma bronchiale v poslední době stále častěji objevuje už o kojenců a batolat.  "U nejmenších dětí je diagnostika astmatu nejobtížnější. Proto je v oblasti jeho rozpoznávání nutná součinnost specialistů a pediatrů. Zpoždění léčby o několik let od prvních příznaků nenávratně poškozuje plíce a zhoršuje výhledy pacienta na budoucí život bez obtíží," dodává profesor Pohunek.

Aby plíce fungovaly

Rozhodnutí, jestli svého potomka vezmete včas k lékaři, přitom dokáže zásadně ovlivnit to, jak těžký zdravotní dopad bude mít astma na jeho život v dospělosti. 

Náš tip: Téma: Alergie

Nebezpečí spočívá v záměně astmatu za běžnou virózu nebo zahlenění. Praktičtí lékaři často předepíší antibiotika a na astma se vůbec nepřijde, proto je důležité poradit se specialistou.

Astma patří k chorobám, jež zatím nelze zcela vyléčit. Pomocí vhodné terapie je ale možné dosáhnout velkého zlepšení kvality života pacienta. Z medicínského hlediska jde především o udržení normální funkce plic a potlačení projevů nemoci.

Pozor na sušené ovoce při ekzému!

Neméně důležitá je i prevence, kterou představuje úplné zamezení kouření, a to i pasivního, zejména během těhotenství. Nepřímou roli hraje i upravení jídelníčku. V něm by se neměly nacházet alergeny nebo sulfity. Ty nalezneme například v sušeném ovoci. Výzkum prokázal, že toto opatření  snižuje výskyt ekzémů, které jsou významným faktorem pro rozvoj astmatu.

Hlavní léčba ale spočívá v dlouhodobém podávání léků. Nejúčinnější jsou v tomto směru inhalační kortikosteroidy, které astma udrží pod kontrolou i při mírných dávkách. "Největším rizikem protiastmatické léčby je situace, kdy pacient nedostane léky včas, nebo je dostane, ale neužívá," připomíná profesor Pohunek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergie s podzimem nekončí: Na co si dát pozor?

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama