reklama

3 zlozvyky, kvůli kterým vám žloutnou zuby: Zbavte se jich

Pravidelně si zuby čistíte, chodíte na dentální hygienu, ale zuby stále zůstávají žluté? Na vině mohou být i věci, do kterých byste to ani neřekli.

Foto: iStock

Všichni víme, že kouření a pití kávy zářivě bílé barvě zubů zrovna dvakrát neprospívá. Věděli jste ale, že si žloutnutí chrupu můžete přivodit i nadměrným používáním ústní vody, konzumací kyselého ovoce, nebo přílišným čistěním zubů?

Pojem zubní sklovina nám není cizí a víme, že bychom se o ni měli náležitě starat. Víte ale, co je to dentin? Jde o složku, která se nachází pod vrstvou zubní skloviny a má žlutavý nádech. A čím je sklovina průsvitnější, tím víc dentin a jeho žlutavý nádech prosvítá.

Sklovina slábne s přibývajícím věkem, proto je ve stáří o to těžší udržet si zuby bílé. K jejímu ztenčování přispívá ale i náš životní styl. To, co konzumujeme a jak se o zuby staráme. A někdy se paradoxně staráme až příliš.

Všeho moc škodí

Jedním z důvodů, proč vám žloutnou zuby, může být nadměrné používání ústní vody. Některé ústní vody na trhu mají totiž opravdu kyselé pH a i když ničí bakterie, můžou stejně tak ničit i drahocennou zubní sklovinu. Zvláště když ústní vodu použijete jako první, a poté přijde na řadu drhnutí zubů. Pokud používáte ústní vodu přiměřeně a volíte kvalitu, mělo by být vše v pořádku.

Pozor na to, co jíte

Ústní sklovinu může poškodit i konzumace kyselého ovoce a zeleniny, jako jsou citrony, pomeranče, ananas, rajčata a další. Neznamená to, že byste se jejich konzumaci měli vyhýbat, ale dejte si po jídle třeba doušek vody.

Pomalu a jemně

Pozor si dejte i na agresivní drhnutí zubů. Na kartáček příliš netlačte, zpomalte a zaměřte se na správnou techniku, kterou znáte z dentální hygieny. Síla se v případě mytí zubů nevyplácí, zubní sklovina tím taky trpí.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama