reklama

11 věcí, co můžete udělat s okurkou doma i jinde

V létě není nad křupavou okurčičku. Ale tahle zelenina vám může také pomoci s úklidem a čištěním. Vyhání slimáky a kdovíco ještě!

Foto: Thinkstock

Britové mají své okurkové chlebíčky, u nás je tradicí okurkový salát, stále radši máme okurkovou limonádu. Pak snad ještě maska na obličej. A dál? Napadá vás ještě další využití oblíbené salátovky? Nás ano: Tady jsou.

Začneme těmi neobvyklými, pak se dostaneme k těm, které už možná znáte a dají se čekat - v  podobě péče o tělo nebo ke konzumaci.

1. Místo gumy

"Gumová" slupka okurky může skutečně jako guma fungovat. A nejenom na papíře, ale i na stěně či na nábytku, když vám je v záchvatu kreativity pomalovaly děti. Postižené místo přejíždějte neoloupanou okurkou a uvidíte, jak "umění" začne mizet. Pozor, opatrně, gumujte skutečně jen tou suchou slupkou, vytlačit šťávu je nežádoucí.

2. Vyleští boty

Stejně jako v domácnosti vám pomůže okurka udržet v pořádku i boty. Lépe funguje na hladkých kůžích, ideálně na lakýrkách, ale prospěje jakékov obuvi. Výsledkem je nejenom lesklý povrch, ale taky odolnost vůči vodě.

Doporučujeme: 10 tipů, co udělat s pytlíkem od čaje

3. Vrzající panty

Okurka vám může zachránit nervy, pokud vám doma vržou panty u dveří a nemáte po ruce olej ani jinou "kuchyňskou" náhradu - kus mýdla. Prostě řezem okurky přejeďte po dveřních závěsech a drásavý zvuk zmizí. Aspoň na tak dlouho,  než si doběhnete do obchodu pro kutily.

4. Mlha v koupelně

Zamlžuje se vám zrcadlo? Přejeďte kouskem okurky po jeho povrchu a do pár vteřin bude jeho povrch úplně čistý. A co víc, už se nezakalí. Kromě jasného pohledu budete odměnění i  vůní, připomínající lázně - součástí mnoha kosmetických přípravků není okurka nadarmo! Pokud jste předtím měli zrcadlo aspoň průměrně čisté, klidně pak může použitou okurku sníst.

5. Levný úklid

Vodovodní kohoutky, umyvadla, nerezové výrobky a zařízení - to vše vám  okurka pomůže udržet čisté a ve vysokém lesku. Dílek - a ano, stačí vnitřní strana oloupané slupky -  nejenže odstraní stopy vodního kamene a nečistotu, ale také vše krásně vyblýská. Nezanechává skvrny, a to dokonce ani na vašich rukou a prstech!

6. Slimáci na zahradě

Tady je okurka doslova k nezaplacení! Nakrájejte kousek na starou plechovou koláčovou formu a položte do záhonku. Štáva z okurky chemicky reaguje s se sloučeninami z hliníku, z nichž se forma skládá, a tato látka slimáky odpozuje. Přitom lidské smysly o ní vůbec neví. Pokud nemáte formu, zkuste jiný předmět  z hlínikové slitny. Slimáci budou vaše záhonky opouštět smykem!

7. Dodá energii

Zapomeňte na kávu, vzpruhu vám dodá okurka dodá už svou pronikavou, svěže letní vůní. Energii pomůže dodat díky celé sadě vtiamínů B (jsou dobré na nervy! a uhlohydrátů. Její vliv vydrží dlouhé hodiny. Je to mimojiné i kvůli vysokému podílu vody (a tím pádem mimořádně nízkému množství kalorií). Dehydratace totiž způsobuje úvnavu a výzkumy ukazují, že až 40 % lidí málo pije.

8. Zahání hlad

Vysoký podíl vody už jsme zmínili. I když jí sníte celou - a to může být dobře půl kila - dostanete do sebe pouhých 335 kJ, a přesto vám zaplní žaludek. Taky obsahuje kyslinu listovou, vitamín C, vápník, draslík, železo, fosfor a zinek. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá okurka organismu vypuzovat škodliviny. Pročišťují krev, zažívací trakt i ledviny a  tím se ideálně hodí k  dietám a detoxu.

9. Odstraní kocovinu

Chcete se vyhnout kocovině a bolesti hlavy? Než půjdete spát, snězte kus okurky, tak velký, jak vám žaludek dovolí. Obsah soli a elektrolytů a dokonce cukru (právě ten v těle po zpracování alkoholu chybí ) doplní vše, čeho se tělu nedostává, a navíc náležitě zavodní, aby se alkoholové zplodiny rychleji vyplavovaly z těla.

10. Osvěží dech

Po aromatickém jídle nahradí žvýkačku nebo bonbóny. Stačí jazyke přimáčknout plátek okurky k patru a podržet jej tam zhruba půl minuty. Příjemná změna zaručená!

11. Zapudí stres

Potřebujete relax s koupelí a masáží? Neztrácejte čas, zvládnete to doma. Nakrájejte celou okurku i se slupkou a hoďte do hrnce s horkou vodou. Uolněná pára vás nabije nejen duševní svěžestí, ale osvěží i pleť na obličeji. Stačí přehodit přes hrnce ručníka a nechat působit. Zchladlou vodu pak vylijte do vany - využijete ji k energizující koupeli.    

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zelenina je zdravá. Ale proč vlastně? Víte to?

6 letních zrad. Kvůli nim nezhubneme ani letos

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama