reklama

10 zvyků, které nejvíc škodí duševnímu zdraví

Náladu a duševní stav mohou podstatně ovlivnit i malé věci, kterými procházíme každý den. Neničte si duševní pohodu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Často ani nevíme, co nám škodí. Zvyky, kterými si kazíme duševní pohodu, se však naštěstí dají změnit.

Depresi obvykle spouštějí okolnosti, které vůlí ovlivnit neumíme. Náladu a duševní stav však mohou podstatně ovlivnit i malé věci, kterými procházíme každý den.

Způsob chůze

Jedna z nejdůležitějších věcí, jež ovlivňují stav naší mysli. Pokud se sklesle ploužíte se svěšenými rameny a málo pohybujete pažemi, řeč těla se přenese do mozku a zapůsobí na vaši náladu.

Doporučujeme: 10 důvodů, proč víc chodit

Podle studie, zveřejněné v odborném časopise Journal of Behavioral Therapy and Experimental Psychiatry, se vám při takové chůzi vybavují negativní vzpomínky a pocity. Řešením je stáhnout ramena dozadu, zvednout hlavu a energicky si vykračovat.

Odkládání úkolů

Prokrastinace je nejen módní slovo, ale i stav mysli. Jenže místo abyste se jí s rozkoší oddávali, protože "to dělá prostě každý a je to legrace", raději si ji zakažte.  K nudě a nechuti totiž snadno přidá také stres a úzkost z odsouvání povinností. Prohloubí se také pocit, že je nezvládnete. Lepší je "nabít" se energií, třeba pomocí hudby či rozhovoru s milým člověkem, a pustit se do toho. Hotový výsledek vždy pozvedne náladu.

Neustálé fotografování

Ze studie v Psychological Science vyplynulo, že neustálé bezhlavé focení každého okamžiku vám zničí způsob, jakým si tyto momenty budete pamatovat. Méně si své vzpomínky užijete. Podle psychiatričky doktorky Deidry L. Clayové je lepší hezké chvíle prostě prožívat a nechat na sebe působit jejich kouzlo. Tak z nich budete mít dobrý pocit  nadlouho.

Nedostatek pohybu

Vědci zjistili, že fyzická aktivita už jen třikrát týdně snižuje pravděpodobnost deprese o celých 19 %. Prokázalo to sledování 11 tisíc lidí, což už je úctyhodně velká skupina. Lidé, kteří byli v depresi, byli méně aktivní, což se dá čekat. Ale zároveň také ti, kdo byli aktivní, měli menší pravděpodobnost vzniku depresí. Jako nejlepší štít proti skleslosti a negativnímu myšlení se ukázala procházka, ideálně s nějakým cílem a odměnou. Třeba zajít si do vyhlášené pekárny  pro čerstvé pečivo.

Špatné vztahy

Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, jak na ně působí vliv špatných vztahů. Jak v práci, tak i doma, kde by člověk měl mít svůj ostrůvek pozitivní deviace a klidu. Časté útoky na vaše sebevědomí, výčitky, obviňování ze sobectví a neschopnosti vás brzy přimějí jim uvěřit. A pak se tak  budete skutečně i cítit.

Málo spánku

Spánek ovlivňuje v organismu úplně všechno, náladu především. Působí také na emoční a mentální schopnosti. Neustálá únava vede k tomu, že začnete vidět svět negativně.

Nedostatek samoty

Stejně jako osamělost působí na psychiku člověka i to, když vlastně nikdy nejste sami. Nejde jen o soukromí, ale o čas, který můžete věnovat svým myšlenkám a úvahám, jejich utřídění a prožívání. Výsledkem tohoto nedostatku je citová plochost, která bývá předstupněm deprese.

Málo mluvíte s lidmi

Textovky, Facebook a další sociální sítě - jste na nich celý den, stále sdílíte a něco sdělujete stovkám svých přátel, ale přesto se cítíte špatně a opuštěně? Je to nedostatkem skutečných kontaktů a opravdové lidské blízkosti. "Všechny tyto  způsoby komunikace jsou jen zábavou, ale neznamenají pravé vztahy. Naopak snižují vnímání a porozumění mezi lidmi," upozorňuje doktorka Clayová. Důvodem je přílišná rychlost, nemožnost soustředění a zároveň přehnaná očekávání, že zmáčknutím tlačítka okamžitě získáme blízkost a odezvu. Což postupně omezuje i naše vnímání druhých při osobním kontaktu. Není výjimka vidět u jednoho stolu sedět lidi, kteří jsou všichni zabraní do svých elektronických miláčků a  vůbec se spolu nebaví.

Nikdy nevypínáte mobil

Neustále být na příjmu znamená zvyšovat hladinu stresu, jemuž jsme v moderním světě vystaveni až až. Nikdy si neodpočinete a nemáte klid mysli. Tato přílišná stimulace vede k oploštění pocitů, které je jasnou známkou životního smutku, prázdnoty a deprese.

Snažíte se všechno stihnout

To přece nedokáže nikdo. Výsledkem takové snahy je pak pocit osobní nedostatečnosti, selhání a prohry. Neberte svět tak vážně. Každá drobná chyba je spíš důvodem k zasmání než k lítosti a podceňování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama