reklama

10 věcí v těle, které ovlivňují změny počasí

Když svítí sluníčko, máme lepší náladu, šedý déšť nás uvrhne do chmur. To ale není všechno, co v našem těle způsobuje počasí.

Foto: Thinkstock

Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha z nás. Někteří lidé jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i sebemenší vychýlení, jiní zase registrují obraty počasí s předstihem několika dnů. Jak jste na tom vy?

Zdravotních komplikací, u nichž hrají roli změny počasí, je známá celá řada. Dokonce existuje vědní obor, biometeorologie, který toto zkoumá. Prozradíme, na co konkrétně může mít počasí vliv. Uvedený výčet možných dopadů počasí na lidské zdraví však zdaleka není kompletní.

Doporučujeme: Dieta podle počasí: Hubněte meteorologicky!

Zdá se, že na nás má vliv i v ohledech, které si ani přímo neuvědomujeme. Pro zdravého mladého člověka tyto změny obvykle nepředstavují vážnější zdravotní riziko. Na pozoru by se však měli mít především starší a nemocní lidé a přizpůsobovat svoje denní aktivity aktuální předpovědi počasí. 

1. Krevní tlak

Při poklesu atmosférického tlaku před bouřkou v létě nebo při příchodu dešťové fronty se snižuje se rovněž krevní tlak. Výsledkem je nejen únava a malátnost, ale i nebezpečný stav - oběhový systém a s ním i celý organismus nejhůř snáší "skoky" tlaku.

2. Sebevraždy

Výkyvy počasí mají vliv i na psychické rozpoložení člověka, proto například míra sebevražd roste v zimě a na podzim.

3. Astma a alergie

Změny období a horké vlny zhoršují projevy astmatu a nejrůznějších alergií.

4. Problémy s klouby

Náhlé změny atmosférického tlaku, ke kterým dochází například před bouřkou, mohou spustit bolest kloubů. Nepříjemný je i dopad velmi chladných teplot.

5. Bolest hlavy

Tato potíž se dává také do souvislosti s rychlou změnou atmosférického tlaku. Jinou příčinou bývá například prodlužování dnů - delší působení jasného světla může u některých náchylnějších jedinců vyvolat migrénu.

6. Cukrovka

Během chladných období roste viskozita neboli vazkost krve. V této době mohou mít cukrovkáři potíže s kontrolou glykémie, což je hladina cukru v krvi. Při jejím zahuštění se může nebezpečně zvýšit.

7. Srdeční infarkt

Hlavně kardiaci by si měli v letních dnech dávat pozor a vyhýbat se pobytu na přímém slunci. Na druhou stranu však statisticky stoupá počet infarktů především za chladných mrazivých dnů. Nízká teplota totiž způsobí stažení cév, které se tak stanou neprůchodnými.

8. Nemoci plic

Horké a vlhké počasí může ztěžovat dýchání, především lidem s již existujícím plicním onemocněním. Především jde o chronickou obstruktivní plicní chorobu (CHOPN). Znečištění ovzduší, které v létě bývá horší, hraje také svou roli.

9. Chřipka

Podle vědců rapidní změny teplot oslabují imunitní systém a tělo se stává náchylnější k infekcím, tedy také k běžné chřipce.

10. Tlaku v nosních dutinách

Nárůst atmosférického tlaku spousta lidí pociťuje právě v oblasti nosních dutin.

(mic)

Zdroj:  www.weather.com,  www.webmd.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jaký jste řidič za špatného počasí? Vyzkoušejte náš test!

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama