reklama

10 tipů, co udělat s pytlíkem od čaje

Nevyhazujte ten poklad, který vám zbude každý den po snídani! Skvělé účinky čaje využijete i v podobě vymáchaného pytlíku!

Foto: Iisfa/Thinkstock

Nevyhazujte ten poklad, který vám zbude každý den po snídani! Skvělé účinky čaje využijete i v podobě vymáchaného pytlíku!

Čaj není jen obyčejný nápoj, je to přímo zázrak! V zimě zahřeje, v horku osvěží.  

Černý, zelený i mátový - všechny čaje jsou skvělé!

Z mnoha jeho skvělých účinků si připomeňme, že povzbuzuje tělesnou a duševní činnost. Posiluje koncentraci, vypíná pleť a podporuje snížení otoků.  Je mírně antiseptický, takže má antibakteriální účinky. Přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a díky obsahu antioxidantů zpomaluje proces stárnutí a pomáhá tělu bránit se proti nemocem srdce, mrtvici či rakovině.

Doporučujeme: Indiánský čaj dokáže zničit rakovinový nádor

Ráno je vhodné pít čaj, který vás vzpruží do nového dne, což platí především pro černý čaj. Aby měl požadované účinky, je nutné čaj správně připravit - louhovat jej maximálně 3 minuty. Pokud to bude déle, bude mít výsledný nápoj naopak spíše uklidňující účinek.

A když sáček z hrnku vyndáte, určitě si ho schovejte! Našli jsme vás 10 tipů, jak ho dále využít. Pro pravé milce čaje a odpůrce pytlíkového dodejme, že stejným způsobem se dají použít i spařené čajové lístky. Zkuste černý, zelený i mátový!

Otoky očí

Vychlazené čajové sáčky přiložte na víčka a sledujte ty účinky! Zmizí otoky, podráždění i "obyčejná" únava očí včetně kruhů a pytlíků pod očima.  Čajový obklad uleví i při zánětu spojivek a jiných očních nemocích.

Šetrné omývaní pleti

Vezměte buď vymáčený sáček od čaje nebo přímo čaj a umyjte si jím tvář. Vysuší podrážděná místa, pomáhá proti akné, léčí drobné uhříky a vřídky. Hodí se i proti různým ekzémům a přímo lékem první volby je při kontaktní dermatitidě - známých a úporných pupíncích kolem pusy.

Do koupele

Zkuste si do vody na koupání přihodit místo různých solí a chemických bublinek několik použitých pytlíků, voda se příjemně ovoní a napomůže k zlepšit tonus pokožky celého těla. Změkčená pleť bude působit mladistvěji a uleví se jí i po přílišném opalování.

Proti hmyzímu kousnutí

Zklidňující účinky čaje oceníte i po štípnutí hmyzem. Vychlazený čajový pytlík zamezí bolesti a svědění a uklidní podrážděné místo. Působí tak i proti zánětu. Neocenitelný je čajový obklad i po spálení na slunci.

Proti zápachu

Starý čajový pytlík dokáže eliminovat zápach nejrůznějšího druhu. Zkusit to můžete i do podpaží, kde také zafungují jeho stahovací účinky. Budete se méně potit (a méně cítit), ale jde spíš o první pomoc: účinek netrvá dlouho. Pokud pár pytlíků vložíte na misce do ledničky, budou pohlcovat pachy mnohem déle - do uschnutí.

Náš tip: Káva a čaj neškodí, dokáží léčit krevní tlak

Pak je vyměňte za čerstvé, tedy čerstvě použité.   Obsah sáčku můžete použít i na koberec: rozdrobte je po povrchu a po 20 minutách vyluxujte. Stejně účinkuje i v koši na odpadky.

Proti špatnému dechu

I tady pomůže proti zápachu. Naberte  pořádný lok  vody z vymáčených sáčků zeleného nebo mátové čaje (nebo přímo čaje) a důkladně si vypláchněte ústa a vykloktejte. Dezinfekční účinky čaje  působí i proti bakteriím, přežívajícím v zubním plaku. Zmírní také bolest při aftech nebo oparech v ústní sliznici. Pozor, čaj však také barví chrup, ale to asi víte.

Domácí pedikúra

Dopřejte svým nohám koupel, která je zbaví únavy, pachu, způsobenému rozkladem bakterií z potu, a  dodá jim energii . Stačí 15 minut namáčení v teplé lázni s přidáním několika vymáčených sáčků čaje.

Proti mastnotě

Stejně jako pomáhá proti mastné pleti, tak použitý pytlík od čaje prospěje i vašemu nádobí. Mastnotu a a zahnědlé skvrny na nádobí čajové taniny vymyjí raz dva. Použijte je i na připečená místa a odolné vrstvy v pánvích. 
Zalévání květin

Na květiny

Pytlík roztrhněte a výživné čajové lístky smíchejte s vodou nebo přímo s hlínou. Vhodné je vložit je i na dno květníků jako výživu a dezinfekci pro rostliny. Použít je můžete nejen do květináčů, ale rovnou do záhonů: taniny z čaje obzvlášť prospívají růžím a kapradinám. Nemocným rostlinám udělá dobře i zálivka z dvojnásobně převařeného čaje.

Na nábytek a podlahy

Svařte šest až použitých pytlíků od čaje v asi dvou litrech vody. Namočeným, ale důkladně vyžímaným hadrem vytřete podlahu a utřete nábytek. Ožije a bude se lesknout. Pozor, pouze dřevěný, jinak ho zničíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pupínky u pusy: Nemoc krásných žen

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

Horoskop srpen 2013: Co vás asi čeká v druhé polovině prázdnin?


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama