reklama

Neklid či špatný spánek: První signály, jimiž se hlásí Alzheimer. Hrozí i vám?

"Zase jsem zapomněla klíče, já mám snad Alzheimera," vtipkujeme, i když se skrytou obavou. Běžné zapomínání předmětů, slov, jmen i povinností však odborníci připisují spíš stresu a vysoké zátěži. Obávaná nemoc se ale projevuje jinak - obzvlášť v mladším věku.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Alzheimerova nemoc patří mezi nejčastější příčiny demence. V České republice evidují lékaři zhruba 155 tisíc osob s diagnostikovanou chorobou, ale lze předpokládat, že reálný počet osob trpících demencí je i dvakrát vyšší, než udávají statistiky.

Popisu pacienta s Alzheimerovou chorobou už dávno neodpovídá jen vetchá zmatená stařenka. Nejde totiž o problém jen těch nejstarších. Stále častěji postihuje i mladší ročníky - a za hlavní důvod považují odborníci neustálý stres a přetěžování.

Nemají však na mysli jen pracovní vypětí. Varovný je podle nich spíš fakt, že své mozky neustále vystavujeme nepřetržitému sledu podnětů. Jsme přece neustále on-line, ze všech stran útočí vizuální i sluchové stimuly, často dokonce i při spaní s kulisou televize nebo hudby. Děláme spoustu věcí najednou a hlava už nestíhá. Tím spíš, že na klid a ticho, odpočinek a regeneraci vlastně nikdy není čas. Zapomínání a občasné potíže s pamětí tedy můžeme brát jako daň moderní době. Jaké příznaky ale tedy už teď napovídají, že za deset, dvacet či třicet let budete mít opravdu problém? 

Dozvíte se v naší grafice.

 

reklama
reklama