reklama

10 důvodů, proč konečně začít s jógou

Zvažujete, že byste začali s jógou? Neotálejte! Tady je 10 důvodů, proč se na cvičení vrhnout okamžitě!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Už vás nějakou dobu přemlouvá kamarádka, abyste vyrazila na jógu, nebo zvažujete, že byste toto populární cvičení zařadila do svého života i sama od sebe? Tady je 10 důvodů, proč s tím neotálet!

Jóga je fenoménem a získává si stále více příznivců. Je oblíbeným způsobem, jak se zbavit stresu, uvolnit se a zpevnit tělo od samého základu. Navíc si báječně pročistíte hlavu. Proč se na cvičení vrhnout?

Důvod č. 1: Rovnováha

Rovnováha je největším přínosem celého cvičení. Tím, že se soustředíte na své tělo od jeho samotného středu, získáte výrazně lepší postavení kostí, svalů a kloubů. K fyzické rovnováze se přidá i ta psychická.

Doporučujeme: 8 věcí, které zabíjí váš mozek. Nepřikrývejte se

Zbavíte se problémů se zády, vnitřními orgány a celkově se hodíte do větší pohody. A to za zkoušku stojí, ne?

Důvod č. 2: Uvolnění stresu

Ve stresu žijeme všichni a je jedno, jakou máme profesi. Napětí ovlivňuje nejen naši psychiku, ale hlavně fyzickou kondici. Naučíte se skvěle relaxovat, tím podpoříte celý proces odpočívání, které tělo nejvíce potřebuje ke své regeneraci.

Náš tip: Pijte rostliny. Nahradíte mléko a prospějete zdraví

Je prokázané, že jóga snižuje hladinu kortizolu, který je doslova spouštěčem stresu. Její součástí je nácvik relaxace a meditace. Při cvičení je mysl natolik zaměřená na tělo a dech, že opouští problémy běžného života.

Důvod č. 3: Úleva od bolesti

Bolí vás kosti, svaly nebo snad krční páteř? Většinou je to proto, že během dne svaly zatěžujeme jednostranně a některé nepoužíváme vůbec. Jóga protáhne celé tělo. I tomu nejmenšímu a nejschovanějšímu svalu bude dopřán příjemný pohyb a protažení.

Důvod č. 4: Lepší kondice

Všude ze všech článků na nás vykukují doporučení, že se kondice zlepšuje jen kardiocvičením, jako je jízda na kole, plavání, běhání či chůze. Ale jóga fantasticky zvyšuje vytrvalost a po čase sníží i klidovou tepovou frekvenci, čímž uleví srdci.

Během relaxace se naučíte správně dýchat. Navíc odstranění stresu vede ke snížení psychické zátěže, která souvisí s mnohými vážnými onemocněními.

Důvod č. 5: Snížíte riziko poranění

Cvičení vám pomůže trénovat vaše svaly tak, aby zůstaly uvolněné, ale také aby správně fungovaly. Vaše tělo bude více odolné a snížíte tak riziko poranění při případném pádu na kole či autonehodě.

Nejčastěji se při nehodách poraníme právě v oblasti krční páteře, ta se jógou zpevní, získá větší pružnost a bude více odolávat nárazům.

Důvod č. 6: Zlepšíte dýchání

Nejprve se budete učit správně dýchat. Někdy se podívejte na děti, jak se jim při nádechu nadouvá bříško. Postupem času, špatným sezením a horším držením těla, se začínáme nadechovat do hrudníku, protože břicho nemá dostatek prostoru. A to je špatně. Pomalé a hluboké dýchání, které vám vysvětlí na józe, zvyšuje množství kyslíku v krvi a zároveň zvětšuje efektivitu a kapacitu plic.

Náš tip: 10 jednoduchých a osvědčených tipů, jak rychleji usnout

Různé dechové techniky pročišťují významně celé dýchací ústrojí i nosní dutiny, zahřívají nebo ochlazují organizmus, aktivují nervová zakončení v nosní sliznici, dodávají energii a udržují tělo zdravé.

Důvod č. 7: Naučíte se soustředit

Jak už jsme psali, cvičení má největší vliv na vaši psychiku a mozek. Během hodin se naučíte správně relaxovat a soustředit se během dne na běžné činnosti i složitější úkoly, což vám hlavně pomůže v práci. Navíc se naučíte řešit stresové situace s nadhledem a větší pohodou. Na svůj život se budete dívat úplně jinak a celkově zpomalíte.

Důvod č. 8: Začnete hubnout

Co je nejdůležitější při hubnutí? Spalování a snižování hladiny kortizolu. Oboje zvládnete už během několika opakování. Většina lektorů navíc podporuje zdravější životní styl a lepší stravování. Pokud si z toho něco s sebou odnesete a zařadíte do vašeho života, budete se cítit mnohem lépe.

Důvod č. 9: Větší flexibilita

Už po pár hodinách zjistíte, že se vám při strečinku posouvá hranice rozsahu celého pohybu. Ze začátku při předklonu nedosáhnete na zem vůbec, pak se dotknete konečky prstů a následně se vám podaří opřít celou dlaň.

Důvod č. 10: Jóga ovlivňuje činnost orgánů

Při souznění s jednotlivými nervovými centry může cvičení ovlivnit i vnitřní orgány. Dokonce reguluje i hormonální hladinu v těle. Podněcuje samoléčivé síly, zvyšuje plodnost a kreativitu a hodí se ke každodennímu obnovování životní radosti. 

Cvičíte jógu? Co přinesla do vašeho života? Máte další zajímavé cvičení, které by natolik pozitivně ovlivnilo organizmus a celé tělo? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: joga-bast.cz, vesmiru.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

I Češi podléhají trendu raw food neboli syrové stravě

Mít styl v devadesáti: Nejlepší modely královny Alžběty

Výbava pro miminko? 130 000 Kč jen za první rok!


Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama