reklama

Zahradil: Nač úřad pro jednoho turistu?

Foto: Aktuálně.cz

Ve své Modré šanci pro českou diplomacii mluví stínový ministr zahraničí ODS o nutnosti zeštíhlit česká zastoupení v cizině. "Ale to neznamená, že už dnes mám v rukou černou listinu a přesně vím, kde co pozavírat," říká v rozhovoru pro Aktuálně Jan Zahradil.

A: Takže vlastně nemáte konkrétní plány?

Ono je to tak, že s vědomím, jak málo peněz vydává stát pro tuto kapitolu, je nutné smířit se s myšlenkou některé úřady uzavřít. Osobně se domnívám, že se restrukturalizace musí v první fázi dotknout subsaharské Afriky a jižní Ameriky.

A: Jak přesně si to představujete?

Úřady je nutné uzavírat tak, aby zůstal zachován překryv zemí. Aby stát, kde Česko nebude mít zastoupení, byl blízko země, kde se Češi na své lidi obrátit mohou. To znamená, že jedno velvyslanectví obslouží několik států najednou, což je samozřejmě doprovázeno ekonomickou úsporou.

A: Ale také problémy. Po loňském tsunami nebylo velmi dlouho možné zjistit, jak jsou na tom čeští turisté na Srí Lance, protože Srí Lanka patří pod indické Dillí.

Takové nebezpečí samozřejmě hrozí. Uznávám, že turistický ruch musí být jedním z hledisek při přebudovávání diplomatické sítě. Rozhodně není vhodné rušit úřady tam, kam jezdí velké procento českých turistů ani tam, kde toto procento rychle narůstá. Na druhou stranu: Proč držet úřad v zemi, kam z Česka přijede za rok jeden, dva, pět lidí?

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama