reklama

Žádná zkrvavená embrya. Fotky ukazují potracené plody v rané fázi těhotenství

Umělé přerušení těhotenství je v současnosti zakázané nejen v sousedním Polsku, ale třeba i ve 14 státech USA. Fotografie, které se nyní virálně šíří internetem, přitom ukazují, že v prvních devíti týdnech těhotenství plod nenese žádné viditelné znaky lidského embrya.

Plod v devátém týdnu těhotenství.
Plod v devátém týdnu těhotenství. | Foto: MYA Network

Odpůrci potratů se už několik dekád srocují před klinikami a děsí kolemjdoucí drastickými snímky zkrvavených plodů, aby v nich vzbudili soucit či výčitky svědomí. Fotografie, které nedávno zveřejnila skupina MYA Network, tvořená lékaři a aktivisty bojujícími za právo na interrupci, přitom vypadají úplně jinak. Píše o tom ženský web Jezebel.

Snímky zachycují tkáně z potratů provedených v prvních devíti týdnech těhotenství pomocí ruční vakuové aspirace, při níž je do dělohy zavedena plastová sací trubička. Před jejich pořízením gynekologové opláchli menstruační výstelku, aby na nich byl vidět pouze gestační váček, který plod v prvních týdnech těhotenství obklopuje. Z fotek je zjevné, že plod v tomto období ještě nenese znaky embrya.

"Pacientky, které po zákroku chtějí tkáně plodu vidět, bývají často překvapené. Cítíte, jak z nich po celém tom emočním kolotoči, kterým si před interrupcí prošly, najednou spadne napětí," popsala rodinná lékařka a spoluzakladatelka organizace MYA Network Joan Fleischmanová, která potraty provádí více než 25 let.

Když u žen opakovaně vídala tu stejnou reakci, rozhodla se, že si fotografie zaslouží vidět i široká veřejnost. "Uvědomila jsem, že na internetu kolují hlavně snímky, které plodům v raném stadiu těhotenství připisují lidské kvality. Lidé pak mají o interrupcích zkreslené představy a nemohou uvěřit, že potrat vypadá úplně jinak," dodala Fleischmanová.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama