reklama

Za tajné sundání kondomu při sexu doživotí. Australský stát chce zavést tvrdé tresty

Australský stát Jižní Austrálie schvaluje zákon, který by měl kriminalizovat sundání kondomu během sexu bez vědomí partnerky či partnera. Podle novely je nekonsenzuální sundání kondomu během soulože trestným činem, za nějž může soud uložit až doživotní trest.

S tím, aby bylo sundání kondomu bez souhlasu nelegální, souhlasí čtyři z pěti Australanů.
S tím, aby bylo sundání kondomu bez souhlasu nelegální, souhlasí čtyři z pěti Australanů. | Foto: Shutterstock

Zákon již schválila horní komora parlamentu Jižní Austrálie a s podporou vlády o něm nyní bude hlasovat dolní komora, upřesnil web LadBible. Jedna z předkladatelek novely, poslankyně Jižní Austrálie Connie Bonarosová, označila sundání kondomu během soulože bez vědomí druhé strany, tak zvaný stealthing, za "odporný čin a nechutnou zradu". Od změny zákona si slibuje, že se těmito typy sexuálního útoku budou policie i soudy důsledně zabývat. 

Bonarosová je přesvědčena, že stealthing měla Jižní Austrálie postavit mimo zákon už před lety, a věří, že proti bude minimum poslanců. Opírá se přitom o studii Monashské univerzity, která dokládá, jak je sundání kondomu v průběhu sexu časté. "Zažila to jedna ze tří žen a jeden z pěti mužů, který měl sex s jiným mužem," píše poslankyně v prohlášení. 

Kromě rizika nákazy pohlavními chorobami a nechtěného těhotenství upozorňuje také na psychologické dopady. "Hrozí nejen šok a pocit zrady, ale i deprese a v některých případech posttraumatická stresová porucha," vyjmenovala politička. Stealthing by proto podle ní měl být vnímán podobně jako znásilnění.

Obdobné zákony již dříve přijaly státy Tasmánie, Nový Jižní Wales a Victoria. V Austrálii má kriminalizace stealthingu také velkou podporu veřejnosti - pro jsou čtyři z pěti občanů. Ve Spojených státech sundání kondomu bez souhlasu loni jako první postavil mimo zákon stát Kalifornie. V českém právu stále nedošlo ke změně definice znásilnění, kterým se rozumí jen čin, při němž bylo použito násilí nebo pohrůžka násilím. Podle organizace Konsent tak do této definice nespadá 70 procent všech znásilnění. 

Omilostněný polský šaman o rituálech s ayahuascou a měsících ve vazbě. Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama