reklama

Kanárská doga je odvážný, silný a tvrdý pes. Odhodlaný pracovat a ochraňovat svého majitele a jeho rodinu za každou cenu.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi středně velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje v dospělosti u psů 60 - 65cm, u fen 56 - 61cm. Minimální hmotnost psa 50kg, feny 40kg.
Robustní pes s lehce obdélníkovým tvarem trupu. Hlava je mohutná. Tlama je kratší než lebka. Zuby jsou široké, silné s nůžkovým skusem. Oči mají oválný tvar a jsou středně velké. Barva očí je tmavá. Uši jsou středně velké, přirozeně visící. Ocas je středně vysoko nasazený, ke špičce se zužující. Končetiny jsou rovné, se širokými kostmi a dobrým svalstvem. Tlapy jsou kočičí, s dobře vyvinutými polštářky.
Srst je krátká, hrubá, bez podsady. Barva srsti žíhaná ve všech odstínech. Maska je vždy černá.
Toto plemeno se dožívá 10 až 12 let.

Povaha

Kanárská doga je pes oddaný jednomu majiteli, na kterého se silně fixuje. Svou rodinu je připravena bránit s nasazením vlastního života. Na nebezpečí upozorní hlubokým štěkotem. V případě potřeby jedná velmi razantně a napadne nejslabší místo útočníka. K dětem má pozitivní vztah. K cizím lidem se chová rezervovaně. Kontakt s ostatními zvířaty nevyhledává.

Kanárská doga - charakteristické rysy

- sebejistá
- silná a tvrdá
- pracovitá

Výchova a péče o psa

Kanárská doga k sobě potřebuje zkušeného majitele, který zvládne její tvrdohlavost a tvrdost. S výchovou a hlavně správnou socializací je nutné začít co nejdříve. K výcviku je potřeba přistupovat s klidem a důsledností. Co se jednou doga naučí, to si pamatuje po zbytek života. Zajistit je potřeba dostatek pohybu.
Krátkou srst dogy je nutné občas pročesat gumovým kartáčem. V čistotě je potřeba udržovat také uši.
Toto plemene může trpět dysplazií kloubů a obezitou. Do jednoho roku štěněte je nutné zainvestovat do kvalitního krmiva, aby se kosti a svaly vyvinuly správně. Obezřetnost je potřeba brát v případě dodržování krmné dávky v závislosti na fyzické aktivitě psa.
Štěňátko kanárské dogy pořídíte za cenu na základě dohody s majitelem. Vzhledem k povaze plemene je vhodné pořídit si psa s průkazem původu a zjistit si co nejvíce informací o rodičích štěnětě.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu 2 - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští psi, Sekce 2.1. Molossové, dogovití psi, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.moloss.cz.

Historie plemene

Kolébka tohoto plemene se nachází na Kanárských ostrovech. Toto plemeno zde bylo využíváno pro hlídání stád. Zneužito bylo také pro zvířecí zápasy, díky nimž málem vyhynulo. V dnešní době se uplatní jako hlídací pes a společník.

Podobná plemena

- Americký pitbulteriér
- Americký stafordšírský teriér
- Rotvajler

Související články

reklama
reklama
reklama