reklama

Bullmastif je obr s klidnou a milou povahou, který nejraději odpočívá a slintá na gauči na svého pána. Tito psi mají úžasnou schopnost, dokáží rychle vyhodnotit nastalou situaci, a proto jsou tak skvělí v obraně proti nevítaným hostům.

Povaha plemene

Bullmastif je společenský pes, který je rád ve středu všeho dění. Není rád o samotě, velmi strádá a rychle se z něj stává smutný a nešťastný pes, což se v kombinaci s jeho temperamentem a jeho sílou může stát závažným problémem. Bullmastif svou rodinu miluje a k dětem si vytváří velmi pěkný vztah. Pokud se rozhodnete pořídit si bullmastifa mějte na paměti, že tento pes potřebuje dostatek pohybu, je to aktivní sportovec, ale nesmí se přetěžovat náročnou a dlouhou sportovní aktivitou. Jestliže vám to situace dovolí, vyhraďte psovi jeho místo pro odpočinek.

Popis plemene

Ideální výška psa v kohoutku je 64 cm až 69 cm, feny jsou nižší, v kohoutku mají okolo 61cm až 66 cm. Hmotnost psa by se podle standardu měla pohybovat od 50kg do 59kg a feny okolo 41kg až 50kg. Bullmastif se dožívá v průměru 10 let.

Hlava je velká a kvadratická s výrazným stopem. Čenich je široký a plochý, nozdry jsou doširoka otevřené. Tlama je krátká a téměř stejně široká po celé její délce (od očí až ke špičce čenichu). Bullmastif má klešťový skus, ale i mírný předkus je u něj povolen. Oči má toto plemeno středně velké, tmavé nebo oříškové barvy. Světlé nebo žluté oči jsou nežádoucí. Uši jsou malé a mají obrácený tvar písmene V, jsou vysoko a daleko posazené. Krk je středně dlouhý a velmi svalnatý. Trup je krátký a rovný. Ocas je vysoko nasazený, silný u kořene a ke špičce se zužující. Srst je krátká a tvrdá. Barva musí být jasná, je povolen jakýkoliv odstín žíhané, plavé nebo červené. Bílé znaky na hrudy jsou povoleny (musí být však malé).

Charakteristické rysy

- silný
- ostražitý
- věrný
- aktivní
- spolehlivý

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří bullmastif do skupiny II. Pinčové, knírači, plemena molossiodní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.1- molossoidní plemena, typu mastifa, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka bullmastifa BM. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.kmdpp.cz/plemena nebo na stránkách chovatelských stanic bulmastif-km.cz.

Výchova a péče o psa

Srst bullmastifa nepotřebuje žádnou speciální péči, srst stačí pár krát měsíčně vykartáčovat. V případě potřeby, pokud se drápy nestihnou obrousit samy, je dobré nechat je ostříhat u veterináře. U tohoto plemene musíte počítat s tím, že se nevyhnete utírání tlamy, a to díky tomu, že velmi slintá, ještě více pak při pití či krmení. Někteří jedinci mohou trpět i dysplazií kloubů.

U těchto psů je důležité vytvořit s nimi přátelský vztah již od štěněcího věku. Protože bullmastif zdědil po buldocích tvrdohlavou povahu, potřebuje správnou výchovu, dobrý výcvik a citlivé zacházení.

Díky tomu, že bullmastif patří mezi větší a mohutná plemena, je důležité dopřát mu ve štěněčím věku velmi kvalitní stravu se správným poměrem živin, tak aby se mohly svaly, klouby i kosti správně vyvíjet. V žádném případě nenechávejte psa v zimě venku, jeho srst ho příliš nezahřeje.

Při výběru štěněte bullmastifa je dobré zjistit si několik základních informací o jeho rodičích. Pokud se rozhodnete pořídit si štěně bez průkazu původu, cena se pohybuje již kolem 2 000 Kč a výše. S průkazem původu je cena za štěně násobně vyšší, pohybuje se okolo 8 000Kč a s kvalitami rodičů stoupá.

Historie plemene

Bulmastif, je plemeno, které bylo vyšlechtěno v druhé polovině 19. století na pomoc anglickým lesníkům, kteří potřebovali vytrvalého a spolehlivého psa na ochranu statků, zvěře a chytání pytláků. Jak již jeho jméno napovídá bullmastif vznikl křížením buldoka a mastifa. Buldok je silný a aktivní, mastif je odvážný, silný a má skvěle vyvinutý čich. Díky tomuto spojení vzniklo plemeno, které je neohrožené, tiché, plnící veškeré povely (pytláka povalí a "zalehne", ale netrhá). V historii se dávala přednost tmavě žíhaným psům, kteří byli ve tmě prakticky neviditelní. Bullmastif byl uznán jako samostatné plemeno anglickým Kennel clubem až v roce 1924.

Podobná plemena

Cane Corso
Bordeauxská doga
Anglický mastif
Búrský buldok
Mallorská doga

Související články

reklama
reklama
reklama