reklama

Žaluzie v mnoha moderních domácnostech plní funkci záclon. Série lamel svisle zavěšených na šňůrách je spojena se záchytným mechanismem, jímž jednak můžeme nastavit průsvitnost jejich mřížky, jednak je možné je úplně nebo částečně srolovat a podvázáním mechanismu zanechat v této poloze. První žaluzie byly vytvořeny v roce 1794 s přídomkem "benátské", tehdy ve své dřevěné podobě. Dnes jsou vyrobeny z mnoha materiálů, nejčastější z plastu, hliníku, textilií a dřeva.

Patří mezi "stínící techniky", zabraňují tedy hlavně průniku přílišného množství světla do bytů, tím samozřejmě také napomáhají nepřehřívání obytného prostoru, a tak významně v letním období šetří elektrickou energii jinak vynakládanou na klimatizace a větráky. Toto zařízení rovněž zvyšuje intimitu domovů, zabraňuje vtíravým a nežádoucím pohledům z okolí.

Žaluzie známe buď vnější, nebo vnitřní, podle jejich umístění na okně. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Jsou rovněž vertikální a horizontální. Podobnou funkci zastávají též markýzy, které kryjí okna bytů a domů shora.

Související články

reklama
reklama
reklama