reklama

Zradil mě kamarád: Vyžvanil manželce, že mám milenku

"Nechápu! Roman byl můj nejlepší kamarád už od dětství. Přesto mne zradil... Práskl mé ženě, že mám milenku. Proč to proboha udělal?"

Foto: Profimedia.cz

„Nechápu! Roman byl můj nejlepší kamarád už od dětství. Přesto mne zradil... Práskl mé ženě, že mám milenku. Proč to proboha udělal?" ptá se náš čtenář Luděk z Písku. Možná to vyplyne z následujících řádků.

„S Romanem jsme se sešli ve třetí třídě v jedné lavici a od té doby z nás byla nerozlučná dvojice. Zatímco já jsem šel do školy o rok později, a tak jsem ve třídě o hlavu přečníval, on byl brýlatý prcek. Celé roky na základce jsem ho měl pod ochranou, a za to jsem mohl po libosti opisovat při matematických písemkách," vzpomíná Luděk.

Dokud nás žena nerozdělí

„Ale premianti jsme byli oba, akorát že on měl vždycky na vysvědčení dvojku z tělocviku, zatímco já z matiky. Tak jsme spolu nakonec v pohodě propluli i na gympl. Byly to krásné roky, učení lehce plynulo, kolem spousta perfektních holek, nekonečně dlouhé prázdniny v rodném městě.

Tehdy už jsme věděli, co si ten druhý myslí, aniž by promluvil," zasní se Luděk. „A pak přišel maturitní ročník a naše první velká láska. Bohužel také společná. Jmenovala se Aneta a přednost logicky dala mně: byl jsem vysportovaný frajer, prostě hvězda třídy, zatímco z Romana v průběhu let vyrostla hubená tyčka. Jen ty brýle mu zůstaly, a také smysl pro humor. Díky tomu překonal zklamání z nešťastné lásky."

Soupeření zkracuje život

Nutnost soupeřit o partnerku s jinými muži výrazně zkracuje průměrnou délku mužského života. Vyplynulo to z nedávné studie vědců z Harvardské lékařské školy. Podle něj muži, kteří dosáhli dospělosti v prostředí, kde bylo více mužů než žen, žijí v průměru o tři měsíce kratší dobu. Tento efekt lze srovnat například s mírným cvičením - ovšem s opačným účinkem: při pohybu se život nezkracuje, ale prodlužuje. Proč se tak děje, vědci jistě nevědí, předpokládají však, že příčinou je stres, který zhoršuje zdravotní problémy.

Po maturitě se cesty přátel rozešly. „Roman šel na matfyz do Prahy, já studoval překladatelství v Budějovicích. Když jsem byl ve třeťáku, Anetka otěhotněla, tak jsme se vzali. Tehdy mě zarazilo, že Roman šel za svědka jí, a ne mně," vypráví Luděk dál.

„A pak se to všechno nějak pokazilo. Anny mi vyčítala, že jsem málo doma - aby ne, když jsem se učil na státnice - že kvůli mně nedostudovala, že nemáme peníze… Za všechno jsem mohl já. Hned po státnicích jsem ale měl kliku a našel si skvělou a dobře placenou práci v rámci odborných překladů. A taky milenku, úžasnou kolegyni, se kterou jsme jezdili do zahraničí tlumočit na odborných sympoziích.

Byl jsem šťastný a spokojený a nedalo mi, abych se kámošovi nepochlubil. Tehdy mi vrazil facku a beze slova odešel. Druhý den jsem dostal další od manželky a od té doby máme tichou domácnost. Přišel jsem naráz o kamaráda i o manželku. No chápete to?" uzavírá Luděk.

Muži mají soupeření v genech

„Já to docela chápu," připouští pražská psycholožka Vlasta Svobodová. „Soupeření je standardní, byť někdy podvědomou součástí mužské psychiky. Mají ho prostě v genech. A ve vztahu k potenciálním partnerkám se může vyostřit do podoby, jež naruší i dlouholeté přátelství. Málokterý chlap dá totiž přednost kamarádovi před ženou - což ale platí naopak také o opačném pohlaví."

Soupeření s přáteli na frontě osobních úspěchů prostě představujte jednu z životních výzev, jimž se jen těžko odolává. Stačí vzpomenout na třídní srazy po dvaceti letech: ať už budou chtít, nebo ne, přece se bývalí spolužáci zamyslí nad tím, kdo vydělává víc peněz, kdo má krásnější ženu, kdo přijel luxusnějším autem. Možná v tom nebude závist, ale uznání, nicméně životní úspěchy těžko zůstanou nepovšimnuty…

Nebo se snad mýlíme? Existuje skalní přátelství pevnější než rodina, milenky, profesní či zájmové úspěchy? Znáte snad takové? Nebo máte naopak zkušenost s tím, že váš úspěch zničil dlouholetý, krásný, přátelský vztah?

Tento a další podobné soukromé problémy bude už tento čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia.

--------------------------------------------------------------------------------

Problémy v manželství? I manželská poradna vám může pomoci.

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama