reklama

Mluvte s námi, vzkazují muži: Jak zlepšit partnerské vztahy a žít bez hádek

Bylo by krásné, kdyby vztahy byly po celou dobu zalité sluncem, tak jako na začátku. Samozřejmě to není přirozené, takže rutina se dostavit musí. Jak to udělat, aby se váš vztah nedostal do pasti nudy? Máme pro vás pár tipů od mužů.

Foto: iStock

Mužský pohled na věc je vždycky zpestřením, obzvlášť v ženském časopise. Zeptala jsem se proto čtenářů, mužů, kteří mi do mailu posílají své reakce a postřehy na vztahové články: "Je podle vás nějaká rozumná cesta, aby partnerství po letech nezabředlo do  nudy? Máte nějaké tipy, které fungují na vás?"

Podle většiny dotázaných je na prvním místě ve vztahu svoboda. "To, že jsme spolu, neznamená, že bychom měli být k sobě přivázaní za nohu, každý by měl mít prostor pro sebe, své koníčky, myšlenky. A stejně tak bychom měli sdílet společný čas, který je podle mého dobré si naplánovat, aby nás, a případně děti, vážně bavil. Má bývalá partnerka brala jako hezky prožitý společný čas úklid, s čímž tedy opravdu nesouhlasím…," napsal mi Petr.

Další postřeh ze života

"Myslím, že většina žen, ačkoli si to neuvědomuje, po letech společného života, padá do jakési role oběti, mají pocit, že jen ony pracují, starají se o děti, vaří, uklízí… A vlastně jim tahle obětní role začne dělat dobře, na zábavu už ani nemají chuť. Věřím, že v některých domácnostech se role nedělí, ale třeba já nemám problém, pomoci. Vařit sice neumím, ale klidně skočím nakoupit, pomůžu uklidit, dle mojí bývalé jsem to ale nikdy neudělal dost dobře. Ona se po šesti letech vztahu de facto odmítala hnout z domu. Když jsem tedy chtěl jít na výlet nebo jinam sám, byla z toho scéna. Myslím, že je důležité dát si navzájem svobodu nejen v konání, ale i ve vyjadřování, říkat si pravdu, a když někdo upadá do nějakého podivného stereotypu, tak o tom mluvit," říká Tomáš, dnes šťastně ženatý s manželkou, která má prý dostatek pochopení.

Mluvit je základ

I když se o mužích říká, že toho nenamluví tolik co ženy, většina dotázaných má názor, že základem dobrého vztahu je dialog. "S mou partnerkou jsme byli na začátku opravdu zamilovaní, a jak se mi později přiznala, chtěla pro mě být opravdová princezna, tedy dost předstírala, že je ,lepší´ než ve skutečnosti. Upřímně, to je opravdu nesmysl, my muži jsme stvoření jednoduchá a na rafinovanosti moc nejsme. Takže jsem bral vážně, co mi předestřela. Do toho po mně nikdy nic nechtěla, když jsme se sestěhovali a já nabídl pomoc, vždy odmítla. Asi jsem měl naléhat, ale na to jsem moc velký lenoch. Nakonec, právě na tom, že nepomáhám, málo se snažím a podobně, náš vztah málem vyhořel. Naštěstí jsme byli schopni začít o všem mluvit a problémy jsme společnými silami vyřešili. Všem ženám bych poradil - my nechceme doma víly a princezny, jak si často myslíte, většina mužů ráda pomůže s úklidem nebo tak, a vy si zajděte třeba na kosmetiku, hlavně když budete v pohodě… A mluvte s námi, neumíme nahlédnout do vašich myšlenek, a když si nás naučíte, abychom doma nic nedělali, tak nebudeme!" napsal mi Marek

Dotyky a sex

Sex je údajně pro muže důležitější než pro ženy, které spíš vyhledávají mazlení a dotyky. Osobně s tímto moc nesouhlasím a názory oslovených mužů mi to jen potvrdily. "Myslím, že ženy podceňují mazlení a dotyky vůbec. Určitě ne všechny, ale já měl na takové partnerky vždycky štěstí. Měly pocit, že jediné, o co mi jde, je sex, a tak po pár letech vztahu, když jsem chtěl pusu a objetí, přicházely výmluvy jako migréna a spol. Zjevně si myslely, že mazlení pro muže rovná se sex. Přiznám se, že jsem z rodiny, kde doteky nebyly, pohlazení ani pomazlení jsem neznal. Takže možná mé neumělé snahy působily divně, ale dělal jsem, co jsem mohl… Nechci tím samozřejmě říct, že bych sex neměl rád, ale mazlení a pohlazení je pro mě něco neuvěřitelně ženského a krásného," otevřeně psal Jirka.

"Mám pocit, že na nás muže je v práci velký tlak, obzvlášť když se dostaneme do nějakého vedoucího postavení, ve firmách je fakt rvavé prostředí. Doma pak potřebujeme pomazlit, tedy já určitě. Ženy ale mají pocit, že dotýkání je pro nás jen předehrou k sexu," dodává Kryštof.

Je vidět, že základem hezkých vztahů je dobrá komunikace a dostatek osobní svobody pro oba, tak abyste se ve vztahu cítili hezky spolu i zvlášť. A zjevně nepodceňujte ani doteky, které mužům dělají dobře, i když nejsou sexuální předehrou, a spojují si je s ženskostí…

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama