reklama

Láska IQ přidává. Váš partner není tak inteligentní, jak si myslíte, zjistili vědci

Když dojde na partnerské vztahy, jsme pořádní optimisté. Své polovičky totiž považujeme za atraktivnější i chytřejší. Jejich IQ přidáváme v průměru až 38 bodů, tvrdí výzkumy.

Foto: Shutterstock

Studie zkoumala 218 heterosexuálních párů a její výsledek je překvapivý:  partnery považujeme za mnohem chytřejší, než ve skutečnosti jsou. Zatímco ženy přidaly svým protějškům v IQ testu 38 bodů, muži družkám přisoudili o dva body více, než byl reálný výsledek.

S tímto závěrem přišla studie publikovaná v magazínu Intelligence Journal, za kterou stojí vědci Gilles Gignac a Marcin Zajenkowski. Zkoumali více jak dvě stovky párů, které byly spolu kolem šesti let a třetina z nich žila v manželském svazku. 

Už předchozí psychologické studie ukazují, že jsme, co se týká našich milovaných poloviček, velmi optimističtí. V případě fyzické atraktivity máme například tendenci považovat partnera za mnohem atraktivnějšího a sexy, než jsme my sami. Tomuto efektu se říká "předsudek slepé lásky". Co se ale týká partnerovy inteligence, hodnotíme ji jako rovnocennou té naší.

Výzkum ukázal, že lidé obecně nadhodnocují svou inteligenci v průměru o 30 bodů a partnerky pak IQ svých partnerů o 38 bodů. Jinými slovy si tak dost možná myslíte, že jste chytřejší (a váš partner také), než tomu ve skutečnosti je.

Zajímavé je, že z více jak dvou set zúčastněných se pouze 0,9 procenta žen a 1,8 procenta mužů vidělo pod hranicí průměru, přičemž 68,8 procenta žen a 55 procent mužů v této studii mělo IQ pod průměrnou hranicí sta bodů.

Kromě tohoto výsledku Gignac a Zajenkowski přišli na další zajímavá zjištění. Například je zajímalo, jestli si vybíráme partnery se stejnými kognitivními schopnostmi a jestli je tato "intelektuální kompatibilita" důležitá pro společné štěstí.

Jak ukazují výsledky, preferujeme svazky s lidmi, kteří jsou stejně chytří jako my, možná je ale tento fakt dán jednoduše tím, že máme větší možnost zamilovat se do někoho ve škole nebo v práci, kde se většinou lidé pohybují na podobné škále. 

Ať už jsou ale důvody jakékoliv, výsledky ukazují, že stejný stupeň IQ jednotlivých párů neovlivnil jejich spokojenost - páry s nižší "intelektuální kompatibilitou" se jevily stejně šťastné jako páry, které měly mezi sebou větší rozdíl. 

Kromě toho výzkumníci zkoumali, zda jsou v odhadu partnerovy inteligence lepší ženy. Podle některých evolučních psychologů by totiž ženy měly mít vzhledem k reprodukci lepší perceptivní schopnosti, pro toto tvrzení se zatím nenašla žádná potvrzení. 

Mohlo by vás zajímat: Jsem jako žena, daří se mi dělat víc věcí najednou, říká nejchytřejší Čech

Když chci, tak jsem velmi rychlý - při psaní knih, když skládám hudbu nebo maluju, tak to dělám násobně rychleji, říká Karel Kostka, muž s IQ 206. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama