reklama

V manželství se tloustne, ale prodlouží nám život

Delší život, větší spokojenost, méně depresí. To přece za nějaké to kilo stojí, ne?

Foto: Thinkstock

Manželství je pro mnoho Češek a Čechů přežitek, který vyžaduje samé oběti a nepřináší žádné výhody. V jednom ohledu se ale určitě pletou: může jim prodloužit život.

Ženatí muži a vdané ženy žijí déle - muži přitom až o devět let, ženy o osm. Vyplynulo to z výzkumu Sociologického ústavu AV ČR zaměřeného na vztahy mezi rodinou a zdravím. A to není všechno. Jsou také zdravější, spokojenější a vyrovnanější.

Devět a dost

Výzkum také ukázal, jak moc se naše společnost proměnila za poslední necelé tři generace - ty se počítají po dvaceti letech. "Víme, že ženatí a vdané se vždy těšili delšímu životu než jejich svobodné, rozvedené a ovdovělé protějšky. Zajímavé ale je, že tyto rozdíly se v čase mění," říká vedoucí výzkumu Dana Hamplová.

Doporučujeme: Proč přibývá rozvodů? Vzdáváme to příliš brzy

V roce 1990 byly dvě třetiny žen ve věku nad 20 let vdané. Dnes jsou však tři pětiny žen svobodné. V roce 1990 bylo 74 procent stejně starých mužů ženatých a 16 procent svobodných. V roce 2011 už bylo ženatých jen 54 procent mužů, zato 31 procent svobodných.

Na začátku 60. let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky, o 30 let později už ale měli ženatí muži naději, že se dožijí o více než devět let víc než svobodní. Od té doby se sice rozdíly v dožitém věku už nezvětšily, ale i tak jde o dost zásadní rozdíl. Čísla navíc ovlivňuje móda singles. Tito lidé, často s nadstandartními příjmy, žijí zdravějším životním stylem, kvalitněji se stravují, více o sebe dbají, a proto mají lepší zdraví. Vylepšují tak statistiku nezadaných a naopak zhoršují výsledky těm, kteří se vzali.

Vzájemné potěšení

Podle sociologů manželům prodlužuje život především sociální a emoční sounáležitost a finanční opora, kterou si lidé v tradičním páru vzájemně poskytují. Jediný problém je v tom, že vdané a ženatí mají mnohem častěji nadváhu. Ale i v tomto ohledu se podle výzkumu Češi přiblížili západní Evropě. Tam už od 90. let veškeré analýzy prokazují, že spokojený svazek vede k tloustnutí. Podle vědců z univerzity v britském Newcastlu, kteří vyhodnocovali předchozí dílčí studie na tisícovkách lidí, začnou ženy přibírat hned po svatbě. Nejde přitom o vliv těhotenství, ale párovou dynamiku.

Přečtěte si: Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Ženy totiž začnou víc jíst těžší jídla s větším množstvím tuku a cukru, která preferují jejich partneři.  Výsledky se dostaví už po prvním roce, kdy ženy přiberou v průměru dvě až tři kila. Zato muži jedí od začátku společného života jedli víc ovoce a zeleniny  a obecně lehčí jídla. Vysvětlení podle výzkumného týmu spočívá v tom, že se jeden druhého snaží potěšit.

Užitek z toho mají ale hlavně muži, protože ženy mnohem častěji dbají na zásady zdravého životního stylu, a "pohlídají" v tom i své partnery. K témuž závěru prakticky došel i uvedený výzkum. 

Lepší vyhlídky

Lidé žijící v manželství také mají lepší psychiku, méně depresí i dalších duševních problémů. Méně často také podléhají závislosti na alkoholu a drogách. "Data nám také ukázala, že  překvapivě ale největší spotřebu alkoholu ukázala u mužů, kteří žijí v nesezdaném páru. Zarazilo nás to, ale ukázalo se, že to je platné i v jiných zemích," upozorňuje Dana Hamplová. 

Pokud vdané ženy a ženatí muži onemocní, mají vyšší pravděpodobnost přežití a uzdravení. Také zahraniční studie potvrzují, že při vážných onemocněních je pevný partnerský svazek výhodou, která¨může zachránit život. Ti, kdo mají na svůj vztah oficiální "papíry", zvyšují o celých 20 procent své vyhlídky, že do tří let od oznámení diagnózy rakovina nezemřou.

Možná však, že právě "manželská" nadváha je tím faktorem, kvůli němuž se už sezdaným párům délka života nezvyšuje. Obezita totiž bývá stále častěji označována za příčinu  nejen chorob srdce, ale i rakoviny.

Většina výzkumů ze světa také dochází k tvrzení, že lidé žijící v manželství bývají spokojenější a šťastnější. Třeba to přesvědčí i vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 jednoduchých důvodů, proč ženy žijí déle než muži

Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

V jaké poloze je nejzdravější spát?

Neznámkuje a nedává diktáty: Chci děti podporovat, ne je nachytávat na tom, co neumí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama