reklama
 

Ulovila jsem zajíčka aneb Proč začne mladík randit s o dvacet let starší ženou?

Když muž sbalí dvacítku, dostane se mu za to pomalu společenského uznání, když sbalí dvacetiletého žena, je to naopak, stěžuje si většina žen. Tak jak probíhá vztah s mladším mužem v realitě?

Foto: iStock

Ačkoli mě svět celebrit nikdy moc neohromoval, nemohla jsem si nevšimnout "kauzy", která se poslední dobou v médiích objevuje – a sice herečka Hana Gregorová a její "zajíček"...

Paní Haně její vztah přeji, když je v něm spokojená, o to se nejedná. Spíš mě to přinutilo přemýšlet, jestli je opravdu takový rozdíl, když žena sbalí mladíčka a když "zajdu" sbalí muž. A jak to vůbec vypadá v takovém vztahu starší žena – mladší muž?

Na vzhledu záleží

U nás je takovou magickou hranicí obvykle číslo čtyřicet – u mladě vyhlížejících dam pak hraničně čtyřicet pět let. Tak abych si tohle téma odškrtla hned na začátku, pravdou je, že starší muž s mladou ženou je společensky únosnější pro okolí, než když randí starší žena a mladý muž. Proč tomu tak je, by vydalo na samostatný článek – takže někdy jindy. Určitě to ale souvisí s tím, kdy je v Čechách žena považovaná za starou a odkdy se počítá stáří muže. U nás je takovou magickou hranicí obvykle číslo čtyřicet – u mladě vyhlížejících dam pak hraničně čtyřicet pět let. U mých kamarádek z Austrálie nebo třeba Ameriky se věková hranice "mladosti" v jejich rodných zemích posunula někam za číslo padesát. 

Zpět ale ke vztahu, starší žena – mladíček. Na vzhledu záleží, protože když je žena starší třeba jen o pět, osm let a k tomu vypadá výborně, moc lidí se nad takovým svazkem nepozastavuje. "Většinou lidem nedojde, že je Pavel mladší než já. A když ano, spíš mě plácají po ramenou, že vypadám dobře a ulovila jsem zajíčka," směje se jedna z dotázaných v mé "anketě", Katka. Její manžel je o pět let mladší, takže sledujte – pět let rozdílu, to je ještě v pořádku, dokonce k zatleskání.

Magická hranice deseti let

Pomyslný kritický prst společnosti se začne zvedat, pokud je koloušek o deset a více let mladší. Ovšem deset je jakási pomyslná hranice – to už je prostě moc a rovnou se můžete připravit na poznámky typu: "Ten by mohl být tvůj syn!" Opravdu jde ale především o vzhled, desetiletý rozdíl už je prostě vidět, možná ne, když je vám čtyřicet a jemu třicet, ale o deset let později už většinou ano.

"Je mi padesát dva a před rokem jsem si našla o dvanáct let mladšího přítele," vypráví mi Ilona, aspoň podle fotky luxusně vypadající blondýnka. "Nejdřív jsem se za náš vztah styděla, já jsem rozvedená a děti mám velké, ale bála jsem se, jak zareaguje okolí, a řeknu vám, že první měsíce byly krušné. Kdybych byla bohatá, asi bych uvěřila kamarádům a myslela si, že je se mnou kvůli penězům. Protože ale nejsem, myslím si a doufám, že mě má rád, a zatím se to vyplácí. Jsme spolu rok a k rozchodu nesměřujeme. Jen se bojím, co by bylo, kdyby zatoužil po dětech, které nemá…"

Dvacet let neunese skoro nikdo

Myslím, že se pohybuji mezi lidmi, kteří životy jiných neřeší, a když, tak velmi smířlivě. Přesto na dotaz, co by říkali na ženu, která si najde o dvacet let mladšího muže, většina z nich kroutila nevěřícně hlavou – nejvíc kroutily ženy. A proč je to takové "drama"?

"Proboha, mohla by být jeho matka, vypadá to směšně – zněl názor většiny." Já si myslím, že každý by si měl naložit to, co unese, a pokud je to vztah s mladíkem, kvůli kterému do vás všichni bez ustání rýpou, tak ať. "Musím vám říct, že kdybych ho tolik nemilovala, tak to vzdám. Tolik zloby, které se nám od lidí dostává… Když jdu s Markem ven, raději ho ani nedržím za ruku, aby to vypadalo, že jsme jen známí. Vlastně nevím, jak dlouho to ještě vydržím. Rozdíl mezi námi je dvacet tři let – je to moc, já vím, ale já přece tenhle vztah neplánovala," plakala mi do mailu paní Renata, hezká decentní dáma.

A přesně v tenhle moment jsem začala chápat, proč ženy nadávají na muže, že to mají jednoduché a společnost je chválí, když "urvou zajdu". Je fakt, že kdyby paní Renata byla třeba Pavel, našlo by se hodně lidí, kteří by jejímu vztahu zatleskali.

Největší průšvih je…

Proč začne mladík randit s o dvacet let starší ženou? Důvody můžou být opravdu různé, láska stejně jako vypočítavost, ale tak je to v každém vztahu, ne? Myslím, že nejhorším problémem je ve většině takových vztahů psychika ženy.

Společnost nás tak nějak odsoudila k tomu, abychom se cítily už v pětačtyřiceti jako odkvetlé zboží… A tak i když se do svého mladého přítele zamilujeme až po uši, protože my ženy romantiku prostě potřebujeme, po čase se začneme zkoumat. A prahnout po věčném mládí… A ke slovu přijdou zkrášlovací procedury, možná plastiky, drastické diety, protože když mám mladíka, musím také vypadat mladě.

To si myslím, že je neblahý důsledek věkově nesourodých vztahů. Když totiž žena bere život s humorem, využívá svých životních zkušeností, a samozřejmě se snaží vypadat skvěle, jen v rámci normálního stárnutí, je to super a její mladý přítel má to, co asi chtěl – krásnou, udržovanou, ale hlavně pohodovou a zkušenou ženu. Pokud to ale žena nezvládne, a bohužel je to docela obvyklé, stane se z ní plastiková, přemalovaná, žárlivá stíhačka v minisukni a to je asi ten největší problém.

Takže co dodat na závěr? Vlastně je úplně jedno, kolik je vám a vašemu partnerovi let, jde jen o to, jak se ve vztahu cítíte, jak si věříte a co si potřebujete dokazovat. Když jste spokojená sama se sebou, kvalitní a nerozbitný vztah vám to sice nezaručí, ale máte jistotu, že i když "to nevyjde", budete po čase zase v pohodě a klidu.

reklama

Komerční tip

reklama