reklama

Bráška není konkurence. Jak připravit starší dítě na příchod sourozence

"Teď je miminko velké jako fazole, za chvíli bude jako jablíčko." Čekáte dítě a bojíte se, jak novou situaci přijme starší sourozenec? Psycholožka a porodní asistentka radí, jak děti na nový přírůstek připravit. V první řadě je důležité staršího potomka vtáhnout do příprav, nezapomenout také na jeho potřeby a trávit s ním někdy čas o samotě.

Neříkejte staršímu dítěti, že až se sourozenec narodí, bude si s ním hrát. Prohlédnout grafiku
Neříkejte staršímu dítěti, že až se sourozenec narodí, bude si s ním hrát. | Foto: Shutterstock

Abyste zvýšili šance na to, že spolu budou vaše děti vycházet, psycholožka a porodní asistentka Kristina Zemánková doporučuje starší dítě na příchod nového sourozence dobře připravit. "Už v těhotenství vtáhněte staršího sourozence do příprav a řešení. Zároveň ale nebudujte nerealistická očekávání. Například neříkejte, že až se miminko narodí, budete si hrát. Není to pravda, protože ze začátku bude jen ležet a spát," dává příklad odbornice. 

Rodičům mimo jiné doporučuje knihu Sourozenci bez rivality, která přívětivě vysvětluje, jaké chování rodičů zasévá mezi děti svár a jak se mu vyvarovat. "Dbejte na to, abyste se starším dítětem trávili čas o samotě. Nedávejte mladší dítě vždy na první místo. Ano, často potřebuje jako první nakojit, přebalit… Ale starší dítě musí často čekat, a proto je dobré zaměřit se na to, aby občas byly na první místě i jeho potřeby," vysvětluje Zemánková. 

Rodiče by pak podle ní neměli používat tresty. Obzvlášť ne ty, kdy se některé z dětí cítí vyloučené a osamocené. "Jen to v něm bude budovat nenávist vůči sourozenci, který vyloučený není," vysvětluje. 

Jakými dalšími způsoby připravit staršího sourozence na nový přírůstek do rodiny? Podívejte se do galerie. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama