reklama

Štěstí nebo smůla v lásce neexistuje: Všechno je jen o vás a vaší hlavě

Proč mají některé ženy štěstí na chlapy a žijí ve spokojených svazcích a jiné se zoufale trápí a celý život toho správného partnera hledají? Patříte-li do druhé skupiny, nežehrejte na osud. Spíše si zkuste udělat rekapitulaci svého nastavení.

Foto: iStock

Je mi jasné, že mnoho z vás nebude s tímto článkem souhlasit, přesto když jsem před časem našla útlou knížečku Rosie McDermot - Láska není o štěstí, opravdu mě zaujala.

Rosie je britská koučka, která se přes dvacet let zaměřuje na vztahy z pohledu nás, žen, a tvrdí, že štěstí v lásce neexistuje, stejně jako smůla. "Jediné štěstí, o kterém je možné mluvit, je šance potkávat dostatek lidí opačného pohlaví, a tím pádem větší možnost při hledání partnera. Když jste strážce majáku, je to jiné, než když pracujete na recepci ve firmě. Jinak je ale vše o tom, jak se máme rádi a co zrcadlíme světu. Mnoho žen si třeba myslí, že když hrají sebevědomé, krásně oblečené v práci úspěšné "samice", ale pod povrchem jsou ustrašené a v křeči, že zůstanou samy, někoho tím oklamou. Nikdy! Možný partner samozřejmě vidí to, co mu předkládáme, ale především cítí signály, které dáváme, jaksi 'podprahově'," líčí ve své knize Rosie McDermot.

Proč potkávám jen příšerné muže?!

Tuto otázku jsem slyšela mnohokrát, vyslechla si příběhy žen, které si našly násilníka nebo psychického tyrana, a když se jim ho podařilo zbavit, tak jejich další muž nebyl o moc lepší… "Pokud k sobě připoutáte tyrana, je to proto, že se jeho týrání neumíte bránit. Bojíte se, ať už z jakéhokoli důvodu, odejít. Pokud tedy najdete sílu k rozchodu, je maximálně důležité, abyste nejprve se zkušeným terapeutem vyléčily tu část vaší osobnosti, která je ochotná se nechat týrat. Pokud se jen vzpamatujete z hrozných chvil, pofoukáte si rány a otevřete se novému vztahu, buďte si jisté, že narazíte na tyrana číslo dva - možná ne fyzického, ale takového, který vás bude ničit psychicky," tvrdí McDermot.

Podle ní je každý "nesprávný" partner naším zrcadlem, tedy ukazuje nám naše slabiny, které je nutné si vyřešit, abychom byly svobodnější a mohly najít kvalitnějšího partnera. Když je to nevěrník, může nám tím například zrcadlit náš podvědomý panický strach z nevěry, který se v nás mohl zakořenit v dětství. Když je impulzivní vztekloun, možná nám ukazuje část naší osobnosti, kterou nemáme zpracovanou, ale bylo by to třeba.

A zase ta sebeláska

Mít se rád, je podle většiny psychologů základ zdravého života i vztahů. Nikdo nečeká, že budete milovat každý svůj krok, to už by zase zavánělo narcismem, ale když si stoupnete před zrcadlo, neměla by ve vaší hlavě znít sebekritika na vzhled, a když se vás někdo zeptá na vaše kladné vlastnosti, neměla byste deset minut přemýšlet a pak ze sebe vysoukat: "Ráda pomáhám druhým…" Rosie McDermot sestavila několik pravidel, podle kterých prý poznáme, jestli máme šanci potkat muže, který za to stojí, nebo celý život budeme zakopávat o zoufalce. A všechno závisí jen na nás…

Sledujte jeden den to, jak mluvíte

Vyskytuje se ve vašem slovníku hojně negativně pozitivních slov, jako třeba strašné krásný muž? Pak je něco špatně, to, jak mluvíme, podvědomě působí na okolí, pokud mluvíme negativně, často kritizujeme a používáme negativně-pozitivní spojení, je důležité na tom zapracovat.

Kritika a ironie

Občas prohodit nějaký bonmot nebo říct, příště to udělám lépe, je samozřejmě v pořádku. Pokud ale nedokážete vejít do restaurace, aniž byste zkritizovala oblečení všech přítomných a s kamarádkou na kávě většinu času kritizujete všechny kolegyně a s kolegou na obědě hýříte ironií, vězte, že se možná zajímaví muži zasmějí vašemu ostrovtipu, ale doma by vás asi nechtěli. Věčnou kritikou a ironií jen ukazujete, že vaše sebevědomí je ve skutečnosti opravdu malé.

Přehnaná orientace na vzhled

Je v pořádku o sebe pečovat, ale pokud máte pocit, že úspěch u opačného pohlaví závisí jen na vaší postavě a oblečení, "normálního" pohodového partnera najdete jen těžko.

Chtít každému vyhovět

Ani snaha být se všemi zadobře, chtít každému vyhovět, aby se cítil dobře, není šťastná. Jednak se vám to nikdy nepodaří a pak si podvědomě přitahujete typy mužů, kteří potřebují pečovatelku, jež se o ně postará a nebude odmlouvat.

Dokonalá milenka

Také sex je podle koučky dobrou měrkou sebelásky a sebehodnoty. Pokud máte sex ráda, je to skvělé, ale asi žádná žena není vždy naladěná na postelové hrátky a nezažije orgasmus, jakmile na ni muž sáhne. Takže když sex, tak dobrý pro oba, naučte ho, co máte ráda, nemlčte, když dělá něco, co se vám moc nelíbí nebo vás to nebaví…

Ta, která ví všechno nejlépe

"Jak často jste slyšela kamarádku lamentovat - já pro něj udělala všechno, radila jsem mu, co by měl dělat, aby v práci povýšil, obvolala všechny známé, aby mu pomohli, a on mě teď opustil… Bohužel, být muži oporou neznamená vyvíjet vlastní aktivitu, která se ho týká, ale ani o ní nevěděl, ale stát mu po boku, když o to požádá, na to mnoho žen zapomíná. Přitom i toto je ukázka nezralé osobnosti a ta si může najít jen stejně nezralého partnera…" píše Rosie McDermot.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama