reklama

Spánkem ke šťastnějšímu vztahu: Vyhlaste oddělené ložnice

Existují jen dva způsoby, jak může spánek zlepšit váš partnerský vztah.

Foto: iStock

Mohlo by se zdát, že když spíte, nemůžete přece na vztahu nijak pracovat, ať už pozitivně, nebo negativně. Opak je ale pravdou. Spánek je důležitou součástí společného soužití a měli byste mu věnovat pozornost.

V ideálním případě byste měli spolu usínat a spolu se i probouzet. Znamená to však, že budete mít velmi podobný režim a denní rytmus. Musíte být ve stejnou dobu unavení, ale také podobně naladění - chcete-li si před spaním ještě číst, měl by to chtít i ten druhý. Ze začátku možná bude tvrdit, že mu světlo vaší lampičky nevadí, ale co když to za pár let (nebo týdnů) začne vidět jinak? 

Intimní chvíle

Společné chození do postele má samozřejmě pozitivní vliv i na váš intimní život. Čímž není myšlen jen sex, ale fyzická blízkost obecně. Vzájemné dotýkání je totiž pro vztah mnohem důležitější než to, jak často se milujete.

Důležitou roli hraje i dostatek spánku. Dospělý člověk by měl spát sedm nebo osm hodin denně a ideálně pravidelně. Jenže faktem je, že většinou spíme jen něco přes pět hodin, a tak býváme čas od času extrémně unavení, spíme různě dlouho, a tak sladit se s někým druhým je prakticky nemožné. 

Řešení? Nejen vztahu, ale i vašemu zdraví prospěje, když si dáte s partnerem předsevzetí, že už od dnešního večera zkusíte dodržovat pravidelný režim a budete oba dva chodit spát společně a ve stejnou dobu a každé ráno se ve stejný čas také probouzet.

Oddělené ložnice?

Ale je tu ještě jedna cesta. V lecčem možná jednodušší. Pokud se vy nebo partner odmítáte druhému přizpůsobit nebo to třeba kvůli povaze vaší práce není možné, jsou pro vás údajně mnohem lepší oddělené ložnice. Lepší, než abyste se vzájemně budili nebo si něco vyčítali, je podle výzkumu společnosti Bensons for Beds spát ve svém vlastním pokoji.

Na vzorku 2000 párů se ukázalo, že ti, kdo se spánkové problémy rozhodli řešit odděleným spaním, se zbavili vlastního stresu a zlepšil se i jejich vztah. Autoři studie však upozorňují, že v takovém případě je důležité nastavit si nová pravidla ve vztahu, aby se nestalo, že se z vás najednou stanou jen spolubydlící. Nesmíte zapomenout na společně strávený čas. Zkuste se scházet třeba alespoň u večeře a společné aktivity včetně těch intimních si klidně i plánujte dopředu.

Existují páry, které si veškerou plánovanou společnou činnost zapisují do diáře, a přestože takto technický přístup nezní příliš romanticky, pochvalují si, že jejich vztah funguje lépe než kdykoli předtím.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama